Czy to rodzice powinni decydować o szczepieniu dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 13:30
Obywatelski projekt ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień zakłada, że to rodzic zdecyduje, czy jego dziecko ma być szczepione.
Audio
  • Kto powinien decydować o szczepieniu dziecka? (Za, a nawet przeciw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tatevosian Yana

shutterstock_1034727871 lekcja 1200.jpg
Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?

Stowarzyszenie STOP NOP zbiera podpisy pod projektem. Ale wielu lekarzy pediatrów uważa, że szczepienia są skuteczne i bezpieczne. Tymczasem w ciągu siedmiu lat, liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła u nas dziesięciokrotnie.

– Obecny system jest wadliwy. Jest tak skonstruowany, że z jednej strony nad liczbą szczepionych dzieci czuwa sanepid, który też ma nadzorować niepożądane odczyny poszczepienne. Jest to sprzeczność kompetencji tego organu. Z drugiej strony lekarz, który zgłasza taki odczyn, w pewnej formie donosi na siebie. To może być skutek błędu, np. z podaniem czy przechowywaniem szczepionki. Nasza ustawa proponuje zmianę, że takie zdarzenia będzie mógł zgłaszać rodzic. Wtedy system będzie bardziej sprawiedliwy – mówi Justyna Socha, prezes stowarzyszenia STOP NOP.

– Jeżeli nie zaszczepimy dziecka, to jego organizm nie będzie miał odporności przeciwko chorobie zakaźnej. Wtedy tworzymy niszę, w której może wystąpić zachorowanie – zaznacza dr Paweł Grzesiowski. – Nie mamy innej możliwości ochrony dziecka. Nie można ufać osobom, które mówią, że karmienie piersią chroni przed każdą chorobą. Nie ma na to naukowych dowodów – dodaje szef Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Justyna Socha (prezes stowarzyszenia STOP NOP), dr Paweł Grzesiowski (szef Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń), prof. Andrzej Zieliński (Państwowy Zakład Higieny), Agnieszka Pietruszka-Dróżdż (działaczka społeczna, firma Synergis), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA)
Data emisji: 19.04.2018
Godzina emisji: 12.05

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Obowiązkowa mediacja przed procesem o rozwód?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:30
Każdego roku w Polsce rozwodzi się około 60 tysięcy małżeństw. Ponad połowa rozwodzących się par ma dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przekażę 1 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:00
Do końca kwietnia mamy obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Każdy z podatników ma przywilej przekazania 1 procenta odprowadzanego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń