Czy imigranci to dobre rozwiązanie dla rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 15:56
Dobiegają końca rządowe prace nad strategią migracyjną. Będą nowe rozwiązania ułatwiające zatrudnianie przybyszów spoza Unii.
Audio
  • Czy imigranci są ratunkiem dla polskiego rynku pracy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Creativan

Czas pracy na podstawie oświadczenia będzie wydłużony do roku, uzyskiwanie zezwoleń na pracę będzie szybsze i łatwiejsze, małżonek osoby, która ma pozwolenie, nie będzie musiał starać się o taki dokument. Lista państw, wobec których stosujemy łagodniejsza politykę migracyjną, zostanie poszerzona. W Polsce coraz bardziej odczuwamy brak ludzi do pracy, zatem…

– Te zmiany mają szerszy kontekst i jest to jeden z elementów działań podejmowanych przez rząd w ramach nowej polityki imigracyjnej. W marcu przyjęto kierunki działań, obecnie prowadzone są prace nad ich uszczegółowieniem, by w połowie roku móc przedstawić kompletny dokument pokazujący, w którą stronę ta polityka będzie zmierzać. Czy jest to konieczne? Mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której te procesy już zachodzą. Chcemy, by były one kontrolowane – mówi Piotr Krasuski z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Nie znam przypadku, w którym poradzono sobie z lukami na rynku pracy przy pomocy emigracji. Biorąc pod uwagę procesy rozwoju gospodarczego, kwestie demograficzne i to, że jednak te niedobory mogą się pojawić, odpowiedzią mogą być tylko działania na kilku różnych polach. Działania te są dosyć proste i obejmują, na przykład, aktywizowanie osób nieobecnych na rynku pracy, czyli osób starszych, kobiet, osób młodych i niepełnosprawnych. W drugiej kolejności są działania w sferze prorodzinnej, a dopiero w trzeciej polityka imigracyjna, czyli ułatwianie napływu imigrantów. Mówimy tu jednak o sytuacji pewnej konieczności, a nie wyboru – analizuje dr hab. Paweł Kaczmarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Krasuski (dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego), dr hab. Paweł Kaczmarczyk (dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 5.06.2018
Godzina emisji: 12.08

ml/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Wolne niedziele dla wszystkich poza służbami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 13:30
Według NSZZ "Solidarność" Polacy dobrze przyjęli zakaz handlu w niedzielę. To zachęca związek do rozszerzenia pomysłu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy odczuwam poprawę sytuacji materialnej?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 13:00
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport pod tytułem "Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 roku".
rozwiń zwiń