Czy chcemy fok w Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 15:01
Już cztery martwe foki znaleziono na wybrzeżu Bałtyku. Zostały bestialsko zabite. Niektórzy podejrzewają, że to celowe działanie rybaków, dla których foki są szkodnikami.
Audio
  • Czy foki stanowią duży problem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: J Need/Shutterstock.com

myśliwy 1200.jpg
Czy zmiany w prawie łowieckim były potrzebne?

Ponoszą straty, bo foki wyjadają dorsze z sieci i zdejmują z haków łososie. Niedawno posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk proponowała odstrzał fok. Z drugiej strony Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego od lat odtwarza kolonię fok na polskim wybrzeżu.

– W polskim prawie nie ma mowy o strzelaniu do fok. Jej zabicie jest karalne i jest to przestępstwo. Wiem, że rybacy takich rzeczy nie robią – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS i przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Brak ryb to jest błąd w polityce rybackiej Unii Europejskiej – dodaje.

– Od lat 80., kiedy państwa nadbałtyckie stwierdziły, że foka jest zagrożona wyginięciem, wzięto się za jej ochronę. Robiły to głównie państwa skandynawskie, bo tylko tam pozostały naturalne kolonie tych zwierząt. Foka jest drapieżnikiem najwyższego rzędu w Bałtyku. To ona również wpływa na kondycję ryb w tym morzu – mówi dr Iwona Pawliczka, kierownik Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dorota Arciszewska-Mielewczyk (posłanka PiS, przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), dr Iwona Pawliczka (kierownik Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry, Uniwersytet Gdański), Radosław Gawilk (stowarzyszenie EKO-UNIA, partia Zieloni), Paweł Gebert (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals"), Andrzej Elżanowski (zoolog, Uniwersytet Warszawski), Sławek Brzózek (fundacja Nasza Ziemia)
Data emisji: 6.06.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Zakaz palenia przy dziecku w samochodzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:15
Zakaz palenia papierosów w samochodzie, zgodnie z kodeksem drogowym, dotyczy kierowców zawodowych, którzy zajmują się przewożeniem osób. Ale! Ministerstwo Zdrowia rozważa pomysł rozszerzenia zakazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stała amerykańska baza wojskowa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 14:21
Nasze Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło Stanom Zjednoczonym propozycję, by na terytorium Polski na stałe stacjonowała amerykańska dywizja pancerna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy imigranci to dobre rozwiązanie dla rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 15:56
Dobiegają końca rządowe prace nad strategią migracyjną. Będą nowe rozwiązania ułatwiające zatrudnianie przybyszów spoza Unii.
rozwiń zwiń