Czy polska szkoła dobrze uczy?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 13:08
Dziś początek roku szkolnego. 4,5 miliona uczniów kończy wakacje i zaczyna zajęcia. Pierwszy raz po zlikwidowaniu gimnazjum przystąpią do klasy ósmej. Będą też nowe legitymacje i dłuższe przerwy obiadowe.
Audio
  • Co Polacy sądzą o nauczaniu w polskiej szkole? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chinnapong/shutterstock.com

rodzina wakacje 1200.jpg
Czy tegoroczne wakacje były udane?

– Polska szkoła dobrze uczy, ale nie zawsze takich umiejętności, które są przydatne po zdaniu matury. Myślę tutaj o umiejętności rozbudzania w sobie pewnych pasji poznawczych. Przeciętny student to ktoś, kto oczekuje, że będzie prowadzony. Nie jest samodzielny, a wręcz się boi – mówi prof. Tomasz Cieślak, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego. – Na młodzież narzekano od stuleci, natomiast to jest również kwestia tego, że my, nauczyciele, różnimy się o pokolenia. Mamy inne doświadczenia, a co za tym idzie i oczekiwania – dodaje.

– Dzisiaj powinniśmy pytać: czy polska szkoła pomaga się uczyć? Głównym zadaniem instytucji edukacyjnych jest wspieranie stymulowania umiejętności budowania wiedzy w kolejnych etapach życia – podkreśla Piotr Mikiewicz z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: prof. Tomasz Cieślak (prorektor Uniwersytetu Łódzkiego), dr Marzena Żylińska (wykładowca akademicki), dr Piotr Mikiewicz (Instytut Badań Edukacyjnych), Marta Bielawska (wykładowca akademicki, pedagog), Łukasz Ługowski (wychowawca, były dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii), dr Jacek Pyżalski (Wydział Studiów Edukacyjnych, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 3.09.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy nadal będziemy kibicować polskiej reprezentacji?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 13:00
Polska przegrała 0:3 z Kolumbią i odpadła z mistrzostw świata w Rosji. Fachowcy i kibice są zgodni, wyniki bolą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy problem śmieciowy można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 14:00
Do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie o odpadach. Problem tzw. porzuconych śmieci rośnie. Ostatnie pożary wysypisk śmieci zwróciły uwagę na sprawę i fakt jak bardzo opłaca się "przypadkowy pożar" wobec kosztów utylizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiana w ustawie o IPN jest rozsądna?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:30
Sejm zajął się słynną ustawą o IPN. Styczniowa nowelizacja zakładała karę grzywny lub karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.
rozwiń zwiń