Czy potrafię żyć bez plastikowych opakowań?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 13:00
Z badań – prowadzonych również w Polsce – wynika, że w organizmach ludzi jest coraz więcej plastiku. To efekt działania plastikowych opakowań, sztućców i jedzenia ryb.
Audio
  • Co dalej z jednorazowymi produktami plastikowymi? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MarandaB / Pixabay

Co drugi śmieć znaleziony w morzu i na plaży to produkt z tworzyw, ogłosiła Komisja Europejska. Parlament Europejski właśnie głosował nad dyrektywą zakazującą produkcji plastikowych talerzy i słomek. Czeka nas rewolucja.

– Oczywiście, jest dość silne lobby producentów tego typu produktów i Greenpeace opublikował kilka dni temu dokument, do którego dotarliśmy, a z którego jasno wynika, że są naciski na Parlament Europejski i Komisję Europejską, żeby ten trend odchodzenia od produkcji plastiku jednorazowego użytku wyhamować. Jednak my, jako ludzkość, nie mamy czasu na to. Naukowcy mówią wyraźnie: jeśli nie zmienimy swoich postaw, to do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb  – mówi rzecznik prasowy Greenpeace Polska Katarzyna Guzek.

– Oceniam, że udział w rynku opakowań plastikowych, o których mówi unijna dyrektywa, to około 10%- 15%. Z punktu widzenia skutków, jakie stały się genezą tej decyzji, która jest przygotowywana i zapewne realizowana, w pełni się zgadzam. Jeśli patrzeć na to z perspektywy ekosystemu i tego jak oddziałują na niego np. słomki, jednorazowe sztućce, to jest to decyzja absolutnie słuszna. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to bardzo trudna i dyskusyjna sprawa. To kwestia mentalności i kultury, bo z jakiego materiały by one nie były wykonywane i tak mogą zalegać w miejscach, w których nie powinno ich być  – zaznacza inż. Wacław Wasiak dyrektor PIO.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Katarzyna Guzek (rzecznik prasowy Greepneace Polska), Radosław Gawlik (Eko-Unia, Partia Zieloni), Artur Decyk (Neopak), inż. Wacław Wasiak (dyrektor Polskiej Izby Opakowań), Bartosz Zadura (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce), Aneta Szpura (ekolog)
Data emisji: 25.10.2018
Godzina emisji: 12.09

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy potrafimy oszczędzać prąd?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 13:15
Prąd dla firm drożeje drastycznie, a ceny ofertowe sprzedaży na przyszły rok są niemalże dwukrotnie wyższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy protest związkowców ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 13:15
Kondycja finansowa PLL LOT od kilku lat poprawia się. Firma (prawdopodobnie – rok jeszcze się nie skończył) zanotuje w 2018 roku 225 mln złotych zysku, przy obrotach na poziomie 6 mld złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z prac domowych zadawanych uczniom można zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 13:15
Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 97 procent nauczycieli uważa, że prace domowe zadawane uczniom są niezbędne.
rozwiń zwiń