Mniejsze obciążenia dla słabiej zarabiających?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 13:10
Rząd, na czele z ministrem finansów, pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi, które mają spowodować, że mniej zarabiający będą łagodniej obciążani daninami, by w portfelu zostało im nieco więcej.
Audio
  • Mniejsze obciążenia dla słabiej zarabiających? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StanislauV/Shutterstock

Szczegóły poznamy na początku lutego, może pod koniec stycznia. Jakie pomysły są rozważane? M.in. wyższa kwota wolna od podatku, ale dla niektórych. A także dodatkowa, niższa stawka podatkowa PIT.

– Wszystko zależy od tego, czy patrzymy tylko na podatki lub na podatki i składki emerytalne. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko podatki, to jednak mamy do czynienia z systemem progresywnym. Widać to mocniej, jeśli dołączymy do tego wydatki publiczne. W przypadku dodania składek na ZUS, ta progresywność się znacznie zmniejsza – mówi rektor rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, prof. Witold Orłowski.

– Jeśli chodzi o propozycje, które aktualnie się pojawiają, aby zmniejszyć obciążenia klasie średniej, zdecydowanie w tym kierunku powinien pójść każdy rząd. W tym momencie obciążenia ich pracy są najwyższe. Takie osoby płacą najwyższe podatki – zaznacza Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: 
prof. Witold Orłowski (ekonomista, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Narodowa Rada Biznesu), Przemysław Pruszyński (Konfederacja Lewiatan), Jacek Czarnecki (Stowarzyszenie Podatników w Polsce), dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Piotr Kuczyński (główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców)
Data emisji: 16.01.2019
Godzina emisji: 12.08

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: