Emerytura bez podatku?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 13:30
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma pracować nad obywatelskim projektem ustawy o zwolnieniu emerytur z podatku i składki zdrowotnej. Jeśli przyjmiemy takie rozwiązanie, świadczenia "do ręki" wzrosną o ok. 20 proc.
Audio
  • Czy emerytura nie powinna być opodatkowana? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

Zwolennicy rozwiązania argumentują: "Pamiętajmy, że emeryci przez całe życie podatki płacili. Dlaczego ponoszą daniny do końca życia?". Emeryci zwolnieni są z obciążeń na Węgrzech, w Bułgarii, na Litwie.

– Nie można zostawić emerytów i rencistów samych sobie. Koszty życia znacząco wzrosły w ciągu ostatnich lat, natomiast planowany wzrost emerytur i rent to około 3 procent. Dzisiaj najsłabszą grupą społeczną są emeryci. Budżet państwa powinien sfinansować ustawę o zwolnieniu emerytur z podatku i składki zdrowotnej – powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

– Opodatkowanie świadczeń społecznych, gdzie rząd wypłaca z innych podatków świadczenia obywatelom, jest bez sensu. Jeżeli mamy dokonywać eliminacji pewnych absurdów, to to jest jeden z nich. Likwidacja podatku, który rząd zakłada na siebie i potrąca go sobie, nie może spowodować, bo nie ma takich środków finansowych, że o ten podatek wzrosną renty i emerytury – dodał dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Urszula Pasławska (PSL), dr Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Tadeusz Staniewski (Krajowa Partia Emerytów i Rencistów), Andrzej Strębski (ekspert emerytalny), Janusz Steinhoff (Rada Krajowa Izby Gospodarczej), Mateusz Rzemek ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 23.01.2019
Godzina emisji: 12.09

kg/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy nadmierny fiskalizm spowalnia nasz rozwój gospodarczy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:00
Według wyliczeń Eurostatu przesuwamy się w górę w rankingu najbardziej opodatkowanych państw w Europie. Z każdej wypracowanej złotówki oddajemy państwu ponad 35 groszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniejsze obciążenia dla słabiej zarabiających?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 13:10
Rząd, na czele z ministrem finansów, pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi, które mają spowodować, że mniej zarabiający będą łagodniej obciążani daninami, by w portfelu zostało im nieco więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matczyne emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:15
W tym roku (prawdopodobnie od marca) ma ruszyć projekt zakładający finansowanie emerytur dla matek z co najmniej czworgiem dzieci.
rozwiń zwiń