Czy miewam stany depresyjne?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:00
Życie w biegu, presja w pracy, codzienne kłopoty w domu. To wszystko powoduje, że jesteśmy coraz bardziej zestresowani.
Audio
  • Dramat dorosłych i dzieci. Depresja nikogo nie oszczędza (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/PublicCo

Chalidow 1200.jpg
Mamed Khalidow to nie wyjątek. Sportowcy przestali bać się mówienia o problemach psychicznych

Taki stan może prowadzić do depresji, a ta jest bardzo niebezpieczna. Co roku w Polsce z jej powodu dochodzi do 5 tysięcy samobójstw. Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw wśród nieletnich. Według Światowej Organizacji Zdrowia za 10 lat depresja będzie na pierwszymi miejscu wśród najczęstszych chorób. 

Jak zwróciła uwagę dr Iwona Grobel bardzo ważne jest podkreślanie, że depresja to nie jest smutek. – Smutek jest jednym z jej objawów, ale czynnikiem różnicującym, czy już mamy do czynienie z chorobą, czy z gorszym samopoczuciem, jest czas trwania smutku i jego nasilenie. W depresji pojawia się także postępujący brak aktywności, a także spowolnienie toku myślenia, a także objawy dodatkowe jak zaburzenie rytmu dobowego, problemy ze snem – mówiła rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego. 

nastolatek depresja 1200 free
Jak walczyć z depresją u dzieci i młodzieży?

Lucyna Kicińska, koordynatorka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przyznała, że ilość połączeń telefonicznych związanych z myślami depresyjnymi i samobójczymi rośnie, choć bliscy nastolatków nie zawsze są tego świadomi. – W dużej części te osoby, które do nas dzwonią i piszą starają się ukrywać to, że mają jakieś problemy, że straciły chęć do życia – przyznaje i dodaje, że w sytuacji, gdy objawy depresji są już nie do ukrycia, dorośli często nie wiedzą, jak wesprzeć swoje dzieci. 

Po jakim czasie zaobserwowania objawów powinniśmy udać się po pomoc do lekarza? Czy umiemy powiedzieć, co jest przyczyną depresji? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Iwona Grobel (psychiatra, Klinika Terapii Allenort), Agnieszka Staroń, dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Lucyna Kicińska (koordynatorka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę), Anna Pietruszka-Dróżdż (działaczka społeczna, trenerka w firmie SYNERGIS Szkolenia), Andrzej "e-moll "Kowalczyk (muzyk, u którego zdiagnozowano depresję)
Data emisji:
 4.02.2019
Godzina emisji: 
12.07

gs/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Jak poukładać się ze sobą?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 13:00
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia był z nami profesor Piotr Oleś, psycholog i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie dać się przeciwnościom losu?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 14:07
Wydarzenia ostatniego tygodnia pozbawiły mnie omal głosu.
rozwiń zwiń