X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Waluta euro w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 15:00
Traktat akcesyjny wiążący nas z Unią Europejską zobowiązuje Polskę do przyjęcia waluty euro. Tyle tylko, że nie wyznacza terminu. Zatem zgodnie z traktatem do unii walutowej możemy przystąpić, na przykład za 50 lat…
Audio
  • Waluta euro w Polsce? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Marian Weyo

euro1200.jpg
Z euro jak z szybkim autem: trzeba umieć z niego korzystać

Dyskusja wywołana przez polityków jest bardzo teoretyczna, ponieważ w tej chwili nie spełniamy dwóch z czterech kryteriów z Maastricht, których wypełnienie jest konieczne, żeby całą procedurę rozpocząć. Porozmawiać zawsze można, zwłaszcza, że wybory za pasem i temat z pewnością często będzie powracał… 

– Wśród dżentelmenów zobowiązania do pewnych decyzji obowiązują. Traktat nie zawierał daty wejścia Polski do unii walutowej, ale określał jasną deklarację. Dlatego w dalszym ciągu powinniśmy być krajem poważnym i ją wypełnić – ocenia Jan Król, członek rady głównej BCC. Zdaniem gościa Kuby Strzyczkowskiego obecna sytuacja ekonomiczna w takich krajach jak Grecja, Hiszpania czy Włochy nie wynika z faktu, że przyjęły one euro w złym dla siebie momencie, ale z nieodpowiedzialnej polityki finansowej tych państw. 

EURO1200.jpg
Możliwe konsekwencje wprowadzenia euro w Polsce. Komentarze polityków

Według drugiego z ekspertów audycji "Za, a nawet przeciw" Artura Bartoszewicza każdy kto patrzy na kwestię wstąpienia Polski do unii walutowej z punktu widzenia ekonomicznego, a nie z punktu widzenia emocji, będzie ograniczał taką decyzję, w sytuacji w jakiej obecnie się znajdujemy. – Największa gospodarka czerpie największe korzyści z tego projektu, a mniejsze gospodarki ponoszą koszty utraty niezależności prowadzenia własnej polityki pieniężnej – ocenia ekonomista. 

Kto i dlaczego zyskuje na strefie euro? Czy Polska przeszła "suchą stopą" przez kryzys finansowy w 2008 roku? Czy decyzja o przyjęciu wspólnej waluty ma charakter ekonomiczny czy polityczny?Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Jan Król (członek rady głównej BCC), dr Artur Bartoszewicz (ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej), Jarosław Janecki (ekonomista banku Societe Generale), Jeremi Mordasewicz (konfederacja "Lewiatan"), 
prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz ( Kolegium Nauk Społecznych i Ekonomiczne Politechnika Warszawska), Paweł Satałecki (ekonomista)

Data emisji: 17.04.2019 
Godzina emisji: 12.07

gs


Czytaj także

Czy wiem, za co przeżyję na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:00
Jak wynika z danych ZUS, osoby, które zmarły w 2017 roku, pobierały emerytury przeciętnie przez 18 lat i 11 miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500+ dla każdego dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 14:00
Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Czyli dotyczący programu 500+ na pierwsze dziecko lub jedyne dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rynek pożyczek należy uregulować?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:10
Zdaniem Ministerstwa Finansów firmy pożyczkowe, udzielające tzw. chwilówek, działają bez ograniczeń. Zła sytuacja finansowa pożyczkobiorców często nie jest przeszkodą do udzielenia pożyczki, a realne roczne oprocentowanie bywa kosmiczne.
rozwiń zwiń