Czy wesołe jest życie staruszka?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:13
Dzień Babci i Dzień Dziadka to okazje do złożenia życzeń, ale również do zainteresowania się seniorami.
Audio
  • Jak żyje się emerytom? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ Cedric E

Jak żyją? Czy odnajdują się w życiowej i finansowej rzeczywistości? Ponad pół miliona polskich seniorów zmaga się z długami o łącznej wartości na poziomie pięciu miliardów siedmiuset milionów.

– Pozytywną informacją jest to, że ten dług i liczna dłużników zmalała w ciągu ostatniego roku. Dotychczas było odwrotnie. Na początku 2013 roku dług ten wynosił około miliarda trzystu milionów złotych – mówi Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów. – Powodami zadłużenia emerytów były m.in.: spadające dochody lub to, że wiele starszych osób było traktowanych jako słup, który miał pożyczać pieniądze na rzecz młodszego pokolenia – dodaje.

– Jeżeli ktoś w miarę sprawnie funkcjonuje, jest zdrowy, to może pracować dalej. Dopuszczamy taką sytuację, że konkretna osoba może pobierać emeryturę, a jednocześnie dalej pracować. Do tego zachęcamy. Aktywność osób w wieku senioralnym powinna trwać jak najdłużej – zaznacza senator Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Majer, zastępca przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny Polityki Senioralnej i Społecznej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Kulik (rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów), Ryszard Majer (senator, PiS, zastępca przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny Polityki Senioralnej i Społecznej), dr Joanna Górna (kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie), Jan Filip Libicki (senator, PSL, przewodniczący Senackiej Komisji Rodziny Polityki Senioralnej i Społecznej), Agnieszka Salach (biuro prasowe grupy Kruk), Zuzanna Macko (Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu)
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy przystąpię do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 13:12
Jak wynika z ostatnich badań, jedynie 18 proc. pracujących Polaków chce uczestniczyć w programie Pracownicze Plany Kapitałowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy problem ubóstwa można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 13:13
Stowarzyszenie  Wiosna przedstawiło raport o biedzie w Polsce. W ubiegłym roku, w skrajnym ubóstwie żyło około dwóch milionów osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w urzędach skarbowych spotykam się z życzliwością i profesjonalizmem?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 13:00
Jedna trzecia polskich podatników jest niezadowolona z pracy i działania organów podatkowych.
rozwiń zwiń