X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komunistyczne planowanie ocieplenia klimatu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 10:21
- Nie da się zadekretować politycznie jakie temperatury mają występować w przyrodzie. Współczesny człowiek jest tak przepełniony pychą, że wydaje mu się, że temperaturami można sterować, jak klimatyzacją w samochodzie – mówi Tomasz Teluk z IG.
Audio

W 2005 roku wszedł w życie protokół z Kioto - porozumienie dotyczące przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Kraje zobowiązały się do redukcji gazów cieplarnianych. Protokół wygaśnie w 2012 roku.  Do tej pory nie udało się ustalić nowego ładu klimatycznego. Ekolodzy ostrzegają, że jeśli emisja CO2, za którą odpowiedzialny jest człowiek nie zostanie obniżona, czeka nas powolna zagłada. Środowisko naukowe w tej sprawie podzieliło się jednak. Wielu badaczy podważa opinię o kluczowym wpływie człowieka na zmianę klimatu.

- Po tylu latach walki z efektem cieplarnianym powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, na jakich podstawach naukowych ta cała historia została zbudowana.  Przed konferencją w Kopenhadze wyciekły fałszerstwa najbardziej prominentnych klimatologów, którzy na zlecenie polityków fałszowali dane dotyczące zmian klimatu – podkreśla Tomasz Teluk z Instytutu Globalizacji.

Gość audycji uważa, że żadne działanie człowieka nie przyniesie efektów, jakich oczekują politycy albo fanatyczni ekolodzy, a cała aktywność tego typu to marnotrawienie środków. - Tutaj mamy do czynienia z takim komunistycznym centralnym planowaniem. Limity od produkcji w danym kraju narzuca jakiś anonimowy urzędnik w Brukseli. Cały ten system jest nieracjonalny, bo sprzyja zwykłym oszustwom.

Inne zdanie ma na ten temat przedstawiciel Instytutu na rzecz Ekorozwoju Andrzej Kassenberg. Według niego globalne ocieplenie jest jednym z największych współczesnych zagrożeń obok terroryzmu. - Sceptycyzm istnieje, ale jest on silnie podsycany przez tych, którym niewygodnie jest odejść od paliw kopalnych i ropy naftowej.

Kassenberg  podkreśla, że wszystkie działania związane z ochroną klimatu są bardzo sensowne, bo służą poprawie efektywności użytkowania zasobów. - Ziemia stanowi obszar ograniczony. Musimy żyć w pewnym limicie, który nam środowisko narzuca. Tym limitem jest emisja gazów cieplarnianych, aby temperatura nie przekroczyła 2 stopni Celsjusza w stosunku do okresu przedprzemysłowego.

Iwona Teodorczuk-Możdżyńska z portalu Chrońmy Klimat dodaje, że walka z globalnym ociepleniem to również walka o ochronę naszego życia i zdrowia. Jeżeli niekontrolowane temperatury wzrosną będziemy mieli do czynienia z plagą różnych chorób. Innym problemem będzie też migracja klimatyczna.

O tym, że redukcja emisji CO2 to szansa na przeciwdziałanie dalszemu wzrostowi globalnej temperatury jest przekonany Iwo Łoś z Greenpeace Polska.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

Komentarze do audycji można dodawać pod tym artykułem lub na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia.

(dmc)

 

Czytaj także

Limity zostają na papierze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2009 08:54
"Gdyby na serio potraktować żądania ekologów, trzeba by zamknąć połowę zakładów na świecie."
rozwiń zwiń

Czytaj także

CO2 kontroluje atmosferę

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 07:00
Dwutlenek węgla chroni nasz glob przed zamarznięciem - nowy model wyjaśnia, w jaki sposób to robi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy zbadają rekordowo małą pokrywę lodową na Arktyce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 16:47
W europejskiej ekspedycji w rejon Bieguna Północnego wezmą udział naukowcy z Wielkiej Brytanii i kilku państw Europy zachodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasy tropikalne przestaną wchłaniać dwutlenek węgla?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 12:31
Globalne ocieplenie prowadzi do poważnych zmian w lasach tropikalnych - twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mit globalnego ocieplenia

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2010 19:00
Audycja "Liberum Veto" będzie poświęcona "mitologii" globalnego ocieplenia.
rozwiń zwiń