Każda nacja ma swoich bandytów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 15:40
- Rosyjskim kibicom nie zależy na prowokacji. Powinniśmy wyswobodzić się mentalnie z zależności męczeństwa i wiecznego wypominania w stosunku do Rosji - mówi Tomasz Wołek.
Audio
Kibice reprezentacji Rosji podczas zwycięskiego (4:1) meczu z Czechami. 8.06.2012, Wrocław.
Kibice reprezentacji Rosji podczas zwycięskiego (4:1) meczu z Czechami. 8.06.2012, Wrocław.Foto: fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Rosyjscy kibice chcą przed meczem przejść kolumną przez Most Poniatowskiego na Stadion Narodowy, gdzie ich reprezentacja zmierzy się z Polską. Tymczasem przed wtorkowym meczem Polska - Rosja rosną nie tylko sportowe emocje.

Publicysta Tomasz Wołek uważa, że nie ma sensu tworzenie czarnych scenariuszy. - Oczywiście, trzeba być przygotowanym, ale reagować spokojnie, bardzo odpowiedzialnie. Mam nadzieję, że z tej przepowiadanej burzy zrodzi się mały deszczyk.

Przypomniał, że incydenty mogą zdarzyć się nie tylko za sprawą Rosjan czy Polaków, ale każdej nacji, która przyjechała kibicować swojej reprezentacji.

- Taki już jest obyczaj na całym świecie, że ludzie stroją się w bojowe barwy, pióra i biją się w piersi, żeby przestraszyć przeciwnika. To towarzyszy sportowi i prowadzi do konfliktów. Ale w tym wypadku - przed meczem z Rosją - idziemy chyba zbyt daleko, niepotrzebnie uderzamy w wojenny ton - powiedział Stanisław Ciosek , były ambasador Polski w Rosji. Dodał, iż przesadzają Ci, którzy w marszu rosyjskich kibiców dopatrują się prowokacji Kremla.

Jego zdaniem polscy kibice na stadionach i ulicach zachowują się bardzo poprawnie, a poczucie bycia gospodarzem dodatkowo mobilizuje. - Ale każdy z tych, którzy rzucają race, wywołują burdy, wykrzywiają twarze w nienawiści, powinien mieć świadomość, że może zostać uchwycony przez światowe media i wysłać w świat taki obraz Polski. To jest taka sekunda, że swój kraj można reprezentować w dobrą, albo złą stronę - dodał.

 

Jak sportowe emocje przenoszą się na politykę? Wysłuchaj całej audycji "Za, a nawet przeciw - 11 czerwca 2012" , w której wypowiadali się także słuchacze i goście: Bartosz Jóźwiak - prezes Unii Polityki Realnej, Henryk Wujec - doradca Prezydenta RP, Ryszard Drewniak ("Tygodnik kibica"), Mariusz Błaszczak (PiS).

Bieżące informacje o Mistrzostwach znajdą Państwo w naszym serwisie specjalnym poświęconym Euro 2012 >>

 

Czytaj także

Niedosyt po pierwszym dniu Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 23:32
Biało-czerwoni mogli to spotkanie wygrać - takie komentarze przewijają się po meczu Polski z Grecją. W samych superlatywach opisuje się za to postawę Rosji z Czechami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska delegacja w ratuszu. Rozmowy o przemarszu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2012 09:38
Delegacja rosyjskich kibiców ma dziś rozmawiać z przedstawicielami stołecznego Ratusza o przemarszu na Stadion Narodowy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie po swoim meczu: profesorowie bez lasek

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2012 10:06
Rosyjska prasa prześciga się w komplementach dla kadry i trenera Advocaata. „Profesorowie bez lasek”, „historyczne zwycięstwo we wspaniałym stylu”, „przeszło oczekiwania” to niektórych z używanych stwierdzeń.
rozwiń zwiń