Bezrobocie jest dżumą współczesnego świata

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 18:00
- Podstawowym problem to fakt, że się marnuje najcenniejszy potencjał, czyli potencjał ludzki: naszą kreatywność, wiedzę i umiejętności. Bezrobocie świadczy, że nie potrafimy tego wykorzystać - mówi profesor Elżbieta Mączyńska (SGH).
Audio
Urząd pracy
Urząd pracyFoto: PAP/Marcin Bielecki

Bezrobocie w lutym osiągnie 14,5 % i będzie najwyższe od 7 lat! Tylko w styczniu i w lutym pracę straci blisko 200 tysięcy osób. Według specjalistów redukcje zatrudnienia najmocniej dotkną budownictwo i przemysłu. Pogarsza się sytuacja osób poniżej 25. roku życia: co trzeci młody Polak nie ma pracy .
W poniedziałek rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu pracy, zakładający roczne rozliczenie czasu pracy. To jedno z rozwiązań ustawy antykryzysowej. Ministerstwo pracy przygotowało ustawę o ochronie miejsc pracy: pracodawcy, którzy mają kłopoty, będą mogli liczyć na dopłaty do pensji pracowników.
Zdaniem profesor Elżbiety Mączyńskeij ze Szkoły Głównej Handlowej dobrze się dzieje, że rządzący zaczynają poświęcać więcej uwagi tej problematyce. - Bezrobocie jest dżumą współczesnego świata. Rynek pracy i jego racjonalizacja powinna być priorytetem w polityce społeczno-gospodarczej. To nie znaczy, że państwo ma tworzyć miejsca pracy, ale powinny być tworzone warunki, które sprzyjają miejscom pracy i nie dopuszczają do tego, by tak dużo było bezrobotnych - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego .
- Na koniec roku będziemy mieć stopę bezrobocia między 14 a 15 %  - ocenia prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów. Ekspert BCC podkreśla, że wsparcie przy zatrudnianiu absolwentów przez 2-3 lata jest wskazane, a roczne rozliczenie czasu pracy zwiększy elastyczność kodeksu. - Mamy miasta, w których stopa bezrobocia jest stosunkowo niska i mamy "Polskę B": miasteczka, tereny wiejskie, gdzie stopa bezrobocia jest bardzo wysoka - mówi ekspert BCC.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO), przewodnicząca stałej podkomisji sejmowej ds. rynku pracy, wskazuje, że od marca sytuacja się poprawi, ponieważ rozpoczynają się z powrotem prace sezonowe i bezrobocie na pewno będzie spadać. Gość Trójki podkreśla, że trzeba obniżać koszty pracy i stwarzać warunki dla powstawania nowych miejsc pracy , a w tę stronę zmierza nowelizacja kodeksu pracy. - To  nie tylko dobra wola parlamentu, dobra wola rządu, ale także porozumienie - zaznacza Mrzygłocka.

Czy rząd robi wszystko, by powstrzymać wzrost bezrobocia? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i eksperci: Ryszard Jabłoński - prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych "Potrzeba"; dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek - główna ekonomistka PKPP Lewiatan i Gabriela Jabłońska - specjalista ds. rynku pracy w firmie Sedlak & Sedlak.

 

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Czytaj także

Jak zwalczać bezrobocie wśród młodych obywateli UE?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 21:09
Na ten problem ma odpowiedzieć tzw. Semestr Europejski, mechanizm koordynacji polityki gospodarczej na poziomie Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urzędy wysyłają listy zamiast pomagać bezrobotnym

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 08:29
Co najmniej 30 mln zł muszą wydać Powiatowe Urzędy Pracy w całym kraju, aby wysłać pisma do zeszłorocznych bezrobotnych. Poinformują ich o wysokości składek wypłaconych na ZUS - donosi "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie w Europie wynosi 11,7 proc.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 13:12
Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,7 proc., wobec 11,7 proc. w listopadzie, po korekcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister pracy dzieli i profiluje bezrobotnych

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:01
Władysław Kosiniak-Kamysz chce zreformować urzędy pracy. Minister pracy podczas spotkania z dyrektorami placówek przedstawił im nowe koncepcje.
rozwiń zwiń