X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Kukiz: Polska to chory organizm

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 08:55
Jak mówi gość "Za, a nawet przeciw" jeśli zaniechamy natychmiastowego pójścia do lekarza czeka nas śmierć. Czy jednomandatowe okręgi wyborcze uratują polską demokrację?
Audio
  • Paweł Kukiz: Polska do chory organizm (Za, a nawet przeciw, Trójka)
Muzyk, założyciel zmieleni.pl Paweł Kukiz przemawia w czasie spotkania pod hasłem Platforma Oburzonych, 16 bm. w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele około stu organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych.
Muzyk, założyciel zmieleni.pl Paweł Kukiz przemawia w czasie spotkania pod hasłem "Platforma Oburzonych", 16 bm. w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele około stu organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych.Foto: PAP/Adam Warżawa

Paweł Kukiz, założyciel zmieleni.pl podkreśla, że w Polsce obywatele utracili swoją podmiotowość. Jednym z dowodów tego stanu rzeczy jest - jego zdaniem - uniemożliwienie ludziom wypowiedzenia się w sposób bezpośredni, nie są m.in. organizowane referenda krajowe. Także Sejm nie jest wybrany w wyborach bezpośrednich, jak głosi konstytucja. To zdaniem muzyka powoduje, że obecna Izba Niższa Parlamentu jest wybrana w sposób niekonstytucyjny, gdyż obywatele nie mogli głosować bezpośrednio na swoich kandydatów.  - Pośrednikiem w wyborze jest przywódca partii wskazujący kandydatów - mówi Kukiz.

Dlatego tak ważne jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). Jak przypomina muzyk JOW było sztandarowym postulatem Platformy Obywatelskiej, która przez lata argumentowała, że wprowadzenie zmian w ordynacji jest nie możliwe ze względu na działania innych partii, które to uniemożliwiają. Z czasem jednak pomysł ten całkowicie zarzucono.  -  W Polsce większość partii przypomina wojsko, w którym posłowie – żołnierze, są całkowicie podporządkowani dowódcy. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w Wielkiej Brytanii, tam partie to grupy ludzi, które łączy wspólne spojrzenie na ekonomię czy sprawy światopoglądowe – mówi Paweł Kukiz.

Przedstawiciel PO Andrzej Halicki deklaruje się jako zwolennik JOW. - Nasza młoda demokracja wymaga jak największego uczestnictwa obywateli. A im bliższy ten wybór tym większa identyfikacja z  kandydatami.  W ostatniej kadencji zmieniliśmy wszystko co można zmienić bez zmian w konstytucji  (gdzie zapisany jest wybór proporcjonalny kandydatów – red.). Mamy bezpośredni wybór prezydentów miast, burmistrzów – mówi poseł Halicki. Na pytanie dlaczego nie doszło do wprowadzenie w życie sztandarowego pomysłu PO polityk deklaruje, że partii brak w tej kwestii sprzymierzeńców w innych formacjach.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, której gośćmi byli także: Adam Abramowicz (PiS);  Kazimierz Kik, politolog; Andrzej Rozenek (RP); socjolog  dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

 

Czytaj także

Platforma Oburzonych: zawiedliśmy się na Tusku

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 13:13
Od odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęło się spotkanie Platformy Oburzonych w historycznej sali BHP w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma Oburzonych: apel do prezydenta Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 22:31
Apel do Bronisława Komorowskiego ws. zmian dotyczących referendum, wystosują członkowie Platformy Oburzonych, którzy zebrali się w Stoczni Gdańskiej w historycznej sali BHP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma Oburzonych. Paweł Kukiz: mamy dość Kaczora z Donaldem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 22:27
Uczestnik gdańskiego spotkania, gwiazdor rockowy Paweł Kukiz postulował przywrócenie podmiotowości obywatelom i likwidacji partiokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd Platformy Oburzonych w Gdańsku. "Nierealne postulaty"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 22:22
Tak ocenia doktor Norbert Maliszewski, specjalista od marketingu politycznego i społecznego z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń