Preppersi przygotowują się na wszystko. I ostrzegają: nie śmiejcie się

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 16:02
Adolf Kudliński preppersem jest już kilkadziesiąt lat. W swoim gospodarstwie pod Kielcami ma zapasy, które pomogą mu przetrwać, bez żadnej pomocy z zewnątrz, nawet kilka miesięcy.
Audio
  • Preppersi przygotowują się na wszystko. I ostrzegają: nie śmiejcie się (Świat zwariował/ Trójka)
Preppersi dbają o to, żeby być samowystarczalnymi, także w sytuacjach ekstremalnych
Preppersi dbają o to, żeby być samowystarczalnymi, także w sytuacjach ekstremalnych Foto: Glow Images/ East News
Preppersi to ludzie, którzy żyją tak, aby być gotowym na każdą ewentualność. Kataklizmy, wojny, ataki terrorystyczne, ostra zima czy powódź - teoretycznie żadne z tych zagrożeń nie zaskoczy Adolfa Kudlińskiego, którego gospodarstwo jest tak zabezpieczone, że bez żadnej pomocy z zewnątrz może funkcjonować kilka miesięcy. Bohater audycji "Świat zwariował" wspominał, jak ostatniej zimy w Górach Świętokrzyskich przez 5 dni brakowało prądu i wody, co sparaliżowało życie wielu ludzi. - A nasze gospodarstwo funkcjonowało bez zastrzeżeń. Mieliśmy energię elektryczną z solarów, działały pralki, bo mamy własne ujęcia wodne, w mieszkaniach było ciepło. Wypiekamy własny chleb, mamy kozy, więc kawa, kanapki i sery nie stanowiły problemu - opowiadał Adolf Kudliński. Minimalizm, czyli jak zmieścić życie w plecaku Rozmówca Gabrieli Darmetko ma np. 15-letnią kiełbasę i setki weków z warzywami, owocami i mięsem. Każdy budynek w jego gospodarstwie wyposażony jest w solary elektryczne i ładowane dzięki nim akumulatory. Są tam też specjalnie wyposażone bunkry. - Jest tu łazienka, lodówka, woda z własnego ujęcia. Można ze schronu nie wychodzić przez jakiś czas. Można jeść, spać, można po prostu w nim żyć - opowiadał preppers. W gospodarstwie preppersów jest też osobny budynek, w którym produkowane są lekarstwa, a nawet przeprowadzane zabiegi chirurgiczne. - Mamy stroje do operacji, gabinet dentystyczny, mamy sprzęt lepszy niż niektóre szpitale. Wśród naszych ludzi są też lekarze, wiec konsultujemy się  z nimi - mówił Adolf Kudliński. Zasada preppersa - co podkreślał gość Trójki - jest jedna: licz tylko na siebie. - Jeżeli potrafisz zadbać o siebie i swoich najbliższych, to jesteś na dobrej drodze. My żyjemy spokojnie, uprawiamy grunt, to nie jest żadna obsesja. Dlatego chciałbym zaapelować do ludzi z miasta. Nie śmiejcie się z tych, którzy się przygotowują na sytuacje ekstremalne, bo to my będziemy się śmiać z was - dodał. W audycji "Świat zwariował" rozmawialiśmy też o modzie na psy oraz o tym, jak moda na konkretne rasy psów napędza działalność pseudohodowli, gdzie zwierzęta traktowane są jak przedmioty, które wyrzuca się, jeśli nie są w stanie dalej się rozmnażać. Dorota Smith ze Stowarzyszenia Adopcji Buldożków opowiedziała, jak można pomóc zwierzętom, które cierpią przez nieodpowiedzialnych i głupich ludzi. Więcej informacji na stronie adopcjebuldozkow.plPosłuchaj innych audycji z cyklu "Świat zwariował" >>>Poza tym zastanowiliśmy się, czy skończenie 30 lat oznacza koniec życia? Ci, którzy zbliżają się do 30. urodzin, czują strach. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania audycji. "Świat zwariował" na antenie Trójki w niedziele od godz. 11.05 do 12.00. Audycję przygotowuje Gabriela Darmetko. (ei/mc)

Czytaj także

Psychopaci się nie zmieniają. "Brał nóż, śpiewał piosenki..."

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 22:20
Osoby posiadające psychopatyczne zaburzenia osobowości funkcjonują w społeczeństwie. Drugie oblicze zazwyczaj ujawniają w domu. - Brał nóż, bawił się nim, patrząc na mnie, a potem śpiewał piosenki. Czułam się jak w najgorszym horrorze - mówi pani Weronika, która w związku z psychopatą żyła dziesięć lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Rusowicz: od dekady walczę ze stalkerką

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 11:42
Coraz więcej Polaków pada ofiarą stalkingu, czyli uporczywego nękania, mającego wywołać poczucie zagrożenia. Wedle kodeksu karnego to przestępstwo, za które przepisy przewidują karę do trzech lat pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyktatura idealizmu. Jak się jej nie poddać?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 16:12
- Nigdy nie będziemy z siebie zadowoleni i nie będziemy czuć się dobrze, dopóki będziemy uzależniali zadowolenie z siebie od zewnętrznych wymiarów. Cała sztuka polega na tym, żeby nie porównywać się z innymi. Najlepiej porównywać się z samym sobą - mówi w audycji "Świat zwariował" Anna Braniecka - psycholożka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest współczesny włóczykij?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 18:30
- Jest małomówny, tajemniczy i nie ma w sobie nic z kokieterii - tak o włóczykiju mówi autorka książek dla dzieci Joanna Olech, gość audycji "Do Południa". 23 lipca obchodzimy "Dzień włóczykija".
rozwiń zwiń