Wolność jest niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 17:17
- Część z nas nie chce eksperymentować, chce mieć coś "tak, jak zawsze", zagwarantowane. Dla innych wolność i doświadczanie są najważniejszymi sprawami w życiu. I każdy może zadać sobie pytanie czy żyje w bezpieczeństwie, czy w wolności - mówi Marek Rożalski.
Audio
Wolność jest niebezpieczna
Foto: Glow Images/East News

Wolność do, wolność od, wolność osobista, prawo do wolności .... W Trójce rozmawialiśmy już o niej w różnych aspektach: wolności wypowiedzi, walki o niepodległość, w relacjach z innymi.

Na co dzień słowo "wolność" odmieniamy przez wszystkie przypadki i domagamy w każdym aspekcie życia. Jednocześnie często sami ją ograniczamy. - Ja będę bronił tezy, że nie ma wolności mniejszej i większej, ale że na jednym biegunie jest wolność, a na drugim bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo jest czymś, co daje nam gwarancje jest czymś pokojnym i "na pewno", a wolność jest ryzykiem, jest doświadczaniem, jest niebezpieczna, wiele ludzi woli deklaracje - wyjaśnia trener i coach Marek Rożalski.

Jego zdaniem wychowanie od najwcześniejszego dzieciństwa kształtuje w nas konkretne postawy, a wśród nich odwagę bądź zachowawczość. - Rodzice mówią: nie biegaj za daleko, nie właź do kałuży, nie eksperymentuj, nie doświadczaj nowości, bo mogą być z tego kłopoty. A ja z całych sił namawiam Państwa do kłopotu, do stanięcia wobec ryzyka i eksperymentowania - podkreśla w rozmowie z Grażyną Dobroń.

Posłuchaj innych rozmów Grażyny Dobroń i jej gości o trudnych sprawach >>

Jak wobec tego odnaleźć się w świecie norm, zakazów i nakazów? - Wolność polega na tym, że ja sam wiem, gdzie są granice - dodaje.

Jak uczyć wolności w szkole? Gdzie się kończy wolność, a zaczyna anarchia? Jak pogodzić wolność osobistą z prawem państwowym?  Wysłuchaj całej bardzo ciekawej rozmowy z udziałem słuchaczy.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

Czytaj także

Czym jest wolność?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 14:07
Do dyskusji o wolności Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz zaprosiła w środę wybitne osobowości świata nauki, kultury, mediów i organizacji pozarządowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między prawdą a przekonaniem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 16:40
- Cała sztuka skuteczności w życiu polega na tym, żeby zaufać, że twoje prawdy wcale nie muszą być moimi prawdami, twoje przekonania – moimi – podkreśla Marek Rożalski, trener komunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawa nie stanowi się pod wpływem emocji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 19:00
Dr Grzegorz Makowski (Instytut Spraw Publicznych): Apelujemy o to, by rząd zrobił krok w tył, skorzystał z porady organizacji i osób, które się znają na stanowieniu prawa i uchwalił dobre Prawo o Zgromadzeniach.
rozwiń zwiń