X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skąd się wzięło słowo "bimber"?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 17:27
– Jak zauważył słuchacz pochodzenie słów "samogon", bo sami się goni i "księżycówka", bo pędzona przy świetle Księżyca można łatwo wyjaśnić, inaczej jest z pochodzeniem "bimbru" – przyznają zgodnie prof. Katarzyna Kłosińska i Kuba Strzyczkowski. 
Audio
  • O pochodzeniu słowa "bimber" (Co w mowie piszczy?/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/marketlan

– Są dwie koncepcje na temat pochodzenia tej nazwy. Pierwsza jest taka, że jest to po prostu wyraz dźwiękonaśladowczy. "Bim, bim" to odgłos uderzania kropel o metalowe naczynie. Drugie wytłumaczenie jest takie, że ta nazwa odnosi się do nazwiska. Bimber to nazwisko, które jeszcze jest noszone przez niektórych Polaków – tłumaczy nasza Trójkowa specjalistka od poprawnej polszczyzny. Kiedy powstało to słowo? 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której prof. Katarzyna Kłosińska odpowiada również na inne pytania słuchaczy:

  • czy użycie wyrazu "adopcja" w odniesieniu do zwierząt jest poprawne?
  • czy torba ma ucha czy może jednak uszy??

***

Tytuł audycji: Co w mowie piszczy?
Prowadzi: prof. Katarzyna Kłosińska
Data emisji:
 9.08.2019
Godzina emisji: 17.21

kr/gs

Czytaj także

Czy coś może "zadziać się"?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 18:00
– Kiedyś "zadziać się" znaczyło tyle, co "zgubić się". Obecnie to znaczenie się zmieniło – wyjaśnia prof. Katarzyna Kłosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podgłośnić", "pogłośnić, a może "zgłośnić"?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 17:31
Jeden z naszych słuchaczy ma nie lada zagwozdkę – w tekście utworu "Doskonały dzień" Kortez apeluje "podgłoście wiadomości", natomiast Paweł Kukiz w piosence "Zośka" śpiewa o kierowcy, który radio "zgłośnił". Który z panów ma rację? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego "tu nie ma chleba", a nie "tu nie jest chleb" ?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 17:30
"Popatrz, jak wszystko szybko się zmienia, coś jest, a później tego nie ma" śpiewał Sidney Polak w piosence "Otwieram wino". No właśnie, dlaczego czegoś "nie ma", a nie coś "nie jest"? Profesor Katarzyna Kłosińska, jak zawsze, ma przygotowaną odpowiedź.
rozwiń zwiń