Jak zaradzić problemom z pamięcią?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 20:00
Każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć choćby PIN do karty bankomatowej czy kod do domofonu. Czy można wszystko zapamiętać? - zastanawia się Grażyna Dobroń w audycji "Instrukcja obsługi człowieka".
Audio
  • Na problemy z pamięcią mocz stopy w soli magnezowej (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: juliaf/sxc.hu/cc

Niektórzy opracowują swój własny system oparty na jakiejś zależności albo operują wszędzie tymi samymi słowami czy cyframi. Te sposoby bywają jednak niebezpieczne, bo - jak się okazuje - większość ludzi na świecie, tworząc hasła, używa ciągu cyfr 1234 - zauważyła autorka audycji.

- Można także ćwiczyć umysł - zachęca Grażyna Dobroń. Mózg lubi wyzwania, nowe wiadomości i powtarzanie. Dobrym ćwiczeniem na pamięć krótkotrwałą są np. rymowanki. Z kolei pamięć długotrwałą ćwiczymy poprzez powtarzanie. Mózg jest "szczęśliwy” przy nowościach, gdy uczy się zadań, kombinuje i ma trudności - podkreśla.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Najnowsze badania pokazują, że na lepszą pamięć wpływa podwyższony poziom magnezu. Po 30. roku życia trzeba codziennie go uzupełniać, a pomocne w tym może być np. moczanie stóp w roztworze soli magnezowej. Przed nami wakacje, wyjazdy nad morze, a tam warto korzystać z kąpieli w słonej morskiej wodzie, bo ma ona sporą zawartość magnezu.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(to/mk)

Czytaj także

Jak żyć własnym rytmem, gdy świat pędzi?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 14:00
Żyjesz z zegarkiem w ręku. Z terminarzem wypełnionym po brzegi. Z perfekcyjnym planem na najbliższe pół roku. W tym pędzie nic nie jest w stanie cię zatrzymać...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyć się przezwyciężać stres!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:08
- W Polsce wciąż pracownik jest wykorzystywany do końca. Co się z nim stanie później, nie ma znaczenia, bo jest kolejna następnych, którzy przyjdą na jego miejsce. Starając się obniżyć napięcie z tym związane sięgamy po alkohol, marihuanę - ocenia Robert Rutkowski, psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2014. "Podrasuj sobie mózg"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 10:00
Nadmiar nauki przed maturą już cię przytłacza? Czujesz się skrajnie wyczerpany i wydaje ci się, że twój mózg odmawia już posłuszeństwa? Skorzystaj z Neurogry. To specjalny program treningowy dla osób uczących się, który został opracowany w taki sposób, by dzięki ćwiczeniom nauka stała się szybsza i efektywniejsza.
rozwiń zwiń