Odstaw gluten, umysł stanie się jaśniejszy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 14:28
- Po dwóch miesiącach niejedzenia glutenu przestałam się czuć ociężała, zmęczona i nie miałam problemu ze wstawaniem rano - mówi Żaneta Geltz, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni.
Audio
  • Odstaw gluten, umysł stanie się jaśniejszy (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
- Po dwóch miesiącach niejedzenia glutenu przestałam się czuć ociężała, zmęczona i nie miałam problemu ze wstawaniem rano - opowiada Żaneta Gelc, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni.
- Po dwóch miesiącach niejedzenia glutenu przestałam się czuć ociężała, zmęczona i nie miałam problemu ze wstawaniem rano - opowiada Żaneta Gelc, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni.Foto: Glow Images/East News

- Potem odstawiłam mleko, cukru nigdy nie jadałam. Czuję się doskonale. Człowiek automatycznie się śmieje od ucha do ucha. Jak już człowiek ma jaśniejszy umysł, a od niejedzenia glutenu jest jaśniejsze myślenie, to zaczyna się zastanawiać, co jeszcze mógłby dla siebie zrobić - mówi gość Grażyny Dobroń.
Żaneta Geltz mówi, że przeszła badania, oczyściła organizm, zaczęła gimnastykę, która nazywa się rytuały tybetańskie. - Odkąd zaczęłam je ćwiczyć, zniknął cellulit. Doszłam już do takiego etapu, że stwierdziłam, że nie można tego zostawić tylko dla siebie - dodaje.

Dziennikarka chciałby, żeby "Happy Evolution" był projektem globalnym. - Byśmy wypromowali Polaków nie jako narzekaczy i osoby, które cały czas marudzą - twierdzi.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka

Prowadziła: Grażyna Dobroń

Gość: Żaneta Geltz

Data emisji: 24.11.2014

Godzina emisji: 11.15

(mp/fbi)

Czytaj także

Złe nawyki żywieniowe "zaprocentują" w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 23:23
My, Polacy, wierzymy w swojej przyzwyczajenia. To, co lubimy, co nam smakuje, musi być dla nas zdrowe. Wierzymy też w tradycyjną kuchnię polską - tak wynika z raportu przygotowanego przez Komitet Nauki o Żywieniu i Instytut Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć zdrowe kości? Jedz... wywar z kurzych łapek i parówki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 10:35
Kojarzy nam się przede wszystkim z powiększaniem ust. Tymczasem kolagen potrzebny jest skórze, mięśniom, a także kościom. Jak zadbać o to, by nie zabrakło go w naszym organizmie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez jedzenie do zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 14:20
Człowiek jest taki, jak je, pije i wie. To moja maksyma - mówi dr Danuta Myłek, dermatolog i alergolog, która wydała właśnie książkę zatytułowaną "Od lekarza do kucharza".
rozwiń zwiń