X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odstaw gluten, umysł stanie się jaśniejszy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 14:28
- Po dwóch miesiącach niejedzenia glutenu przestałam się czuć ociężała, zmęczona i nie miałam problemu ze wstawaniem rano - mówi Żaneta Geltz, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni.
Audio
  • Odstaw gluten, umysł stanie się jaśniejszy (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
- Po dwóch miesiącach niejedzenia glutenu przestałam się czuć ociężała, zmęczona i nie miałam problemu ze wstawaniem rano - opowiada Żaneta Gelc, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni.
- Po dwóch miesiącach niejedzenia glutenu przestałam się czuć ociężała, zmęczona i nie miałam problemu ze wstawaniem rano - opowiada Żaneta Gelc, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni.Foto: Glow Images/East News

- Potem odstawiłam mleko, cukru nigdy nie jadałam. Czuję się doskonale. Człowiek automatycznie się śmieje od ucha do ucha. Jak już człowiek ma jaśniejszy umysł, a od niejedzenia glutenu jest jaśniejsze myślenie, to zaczyna się zastanawiać, co jeszcze mógłby dla siebie zrobić - mówi gość Grażyny Dobroń.
Żaneta Geltz mówi, że przeszła badania, oczyściła organizm, zaczęła gimnastykę, która nazywa się rytuały tybetańskie. - Odkąd zaczęłam je ćwiczyć, zniknął cellulit. Doszłam już do takiego etapu, że stwierdziłam, że nie można tego zostawić tylko dla siebie - dodaje.

Dziennikarka chciałby, żeby "Happy Evolution" był projektem globalnym. - Byśmy wypromowali Polaków nie jako narzekaczy i osoby, które cały czas marudzą - twierdzi.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka

Prowadziła: Grażyna Dobroń

Gość: Żaneta Geltz

Data emisji: 24.11.2014

Godzina emisji: 11.15

(mp/fbi)

Czytaj także

Złe nawyki żywieniowe "zaprocentują" w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 23:23
My, Polacy, wierzymy w swojej przyzwyczajenia. To, co lubimy, co nam smakuje, musi być dla nas zdrowe. Wierzymy też w tradycyjną kuchnię polską - tak wynika z raportu przygotowanego przez Komitet Nauki o Żywieniu i Instytut Żywności i Żywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć zdrowe kości? Jedz... wywar z kurzych łapek i parówki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 10:35
Kojarzy nam się przede wszystkim z powiększaniem ust. Tymczasem kolagen potrzebny jest skórze, mięśniom, a także kościom. Jak zadbać o to, by nie zabrakło go w naszym organizmie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez jedzenie do zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 14:20
Człowiek jest taki, jak je, pije i wie. To moja maksyma - mówi dr Danuta Myłek, dermatolog i alergolog, która wydała właśnie książkę zatytułowaną "Od lekarza do kucharza".
rozwiń zwiń