Kłamstwo odbija się na zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 21:30
Mijanie się z prawdą niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Może być przyczyną bólu głowy i złego nastroju - wynika z amerykańskich badań.
Audio
Znajomość poprawnej polszczyzny jest cenna
Znajomość poprawnej polszczyzny jest cennaFoto: Glow Images/East News

Życie w uczciwości oznacza lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne. Amerykanie zbadali kobiety, które kłamały 11 razy w tygodniu, eksperyment trwał 10 tygodni. Okazało się, że 3 kłamstwa mniej, to 4 objawy również mniej – zarówno dotyczące psychiki jak i fizyczne. Grażyna Dobroń przywołuje raport nt. kultury naukowej, według którego Polska znajduje się w ogonie Europy jeśli idzie o zainteresowanie tym, co dzieje się w laboratoriach i kibicowanie naukowcom w ich pracy.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Badania w 11 krajach europejskich przyniosły szereg ciekawych wniosków. Wiemy, że dziewczynki lepiej rozpoznają emocje u innych ludzi niż chłopcy, a głównym winowajcą jest w tej kwestii smoczek, z nim w ustach maluchom trudniej odzwierciedlać miny dorosłych i pokazywać ich prawdziwe emocje, a od tego zaczyna się nasza komunikacja i empatia.

Niemcy odkryli, że sportowcy, których wyniki zależą od precyzji ruchów mogą poprawić swoje osiągnięcia ściskając w lewej dłoni piłeczkę. To ćwiczenie przydaje się także osobom w trakcie rehabilitacji i osobom starszym. Z kolei Anglicy dowiedli, że zaangażowanie w brutalne gry zwiększa tolerancję na ból. - Już po 10 minutach oglądania takiej brutalnej akcji, człowiek jest w stanie włożyć obie dłonie do lodowatej wody i przetrwać 70 proc. dłużej niż normalnie by to się zadziało - wyjaśnia Grażyna Dobroń.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Czytaj także

Smutek szkodzi sercu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 18:50
Życie w pośpiechu, stres i złe emocje wpływają źle nie tylko na naszą psychikę, ale również na nasze ciało. Serce w szczególny sposób odbiera nasze emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachować dobry nastrój w chłodne dni?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 13:05
- Czekolada z chili jest doskonała w okresie jesiennym: rozgrzewa organizm, poprawia pracę nerek, poprawia nastrój, jest nam ciepło, świetnie się czujemy i życie jest piękne - mówi dr Grażyna Pająk, dietetyk.
rozwiń zwiń