Słuchaj głosu serca!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:10
To nie tylko pompa tłocząca życiodajną krew, to nasz drugi mózg, który często pierwszy wie, co nas czeka.
Audio
Słuchaj głosu serca
Foto: Glow Images/East News

Serce dysponuje własnym układem nerwowym składającym się z 40 tys. komórek nerwowych identycznych z tymi w mózgu, ma ma własną inteligencję i zdolność do zapamiętywania wszystkiego, co związane z uczuciami - mówi Dagmara Gmitrzak, socjolog, trenerka rozwoju osobistego. 

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Jak dowiedli naukowcy z kalifornijskiego Instytutu Heartmath serce nie tylko komunikuje się wciąż z mózgiem, ale wysyła do niego więcej informacji niż mózg do serca. To porozumienie jest najlepsze, gdy doświadczamy pozytywnych rzeczy, gdy odczuwamy negatywne emocje pojawia się dysharmonia emocjonalno-psychiczna, rozdarcie między sercem a mózgiem. Odbija się to także na pracy serca, którego rytm bardzo silnie zaburzają uczucia negatywne. Aby tego uniknąć warto słuchać... głosu serca.

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń

Czytaj także

Przez serce do mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 15:26
Zdrowe serce odmładza mózg - twierdzą amerykańscy lekarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez miłości człowiek jest biedny

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 11:00
W ostatnich latach fenomenem miłości zajęli się przedstawiciele nauk ścisłych. Z ich badań wynika, że za to uczucie odpowiedzialny jest mózg, a nie serce.
rozwiń zwiń