Ile zarabiają europosłowie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:35
Gorącej atmosfery jeszcze nie ma, bo do majowych wyborów zostało kilka miesięcy, ale robi się coraz ciekawiej. Partie zaczęły przygotowywać listy osób chętnych do pracy w Parlamencie Europejskim. Kandydatów nie brakuje, bo za pracę w Brukseli otrzymuje się sowite wynagrodzenie.
Audio
  • Jak dokładnie wyglądają zarobki europosłów? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Obrady Parlamentu Europejskiego
Obrady Parlamentu EuropejskiegoFoto: Central Audiovisual Library of the European Commission

- Każdy europoseł tej kadencji miesięcznie otrzymuje ponad 7600 euro brutto, czyli ponad 31 tysięcy złotych - mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Okazuje się, że pensja posła pracującego w Parlamencie Europejskim to nie wszystko. - Europosłowie otrzymują dzienną dietę, około 300 euro na wyżywienie czy  zakwaterowanie - wyjaśnia Płomecka dodając, że każdy poseł miesięcznie ma zapewnione jeszcze dodatkowo 4 tysiące euro na prowadzenie biura poselskiego.
Wielu polityków uważa, że do Parlamentu Europejskiego trafiają polityczni emeryci. Niektórzy twierdzą, że do Brukseli wysyłani są tacy, których trzeba się pozbyć z kraju, dla jeszcze innych  praca w Parlamencie Europejskim ma posłużyć jako zbieranie doświadczeń.
Zapraszamy do wysłuchania materiału Beaty Płomeckiej:

Jak dokładnie wyglądają zarobki europosłów? (Zapraszamy do Trójki - ranek)

 

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(ah/ei)