Czat ze zmarłym? Naukowcy projektują, psycholog ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 09:53
Amerykańscy naukowcy pracują nad stroną, która ma umożliwić przeprowadzenie wirtualnej rozmowy z osobą, która już nie żyje. Technicznie to coraz bardziej prawdopodobne, ale czy oby psychicznie jesteśmy na to gotowi?
Audio
  • Czat ze zmarłym. (Trójka/Zapraszamy do Trójki - ranek)
Czy program komputerowy pomoże zachować pamięć o zmarłych?
Czy program komputerowy pomoże zachować pamięć o zmarłych? Foto: Glow Images/ East News

Pomysł polega na tym, by zebrać w Sieci odpowiedni zasób wiadomości na temat danej osoby i na ich podstawie stworzyć jej cyfrową postać, z którą będzie można porozmawiać. Odpowiedzi na nasze pytania miałyby być generowane na podstawie zgromadzonych informacji i przy pomocy specjalnego algorytmu.
Jak podkreśla Piotr Gnyp, dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, już teraz jesteśmy "nieśmiertelni cyfrowo". Ekspert tłumaczy, że wszystko co robimy w internecie, zostaje gdzieś zapisane, zapamiętane. Na nasz cyfrowy obraz składają się świadomie umieszczane przez nas w Sieci informacje i zdjęcia (na przykład na portalach społecznościowych). Do tego dochodzi nasz tak zwany "cyfrowy cień", czyli dane o przeglądanych stronach i dokonywanych przez internet czynnościach (zakupy, opłacanie rachunków).
- Na podstawie naszych aktywności można stworzyć całkiem dokładny obraz nas samych - ocenia gość Trójki. Zaznacza jednak, że obraz ten nigdy nie będzie pełny, ponieważ "to, co mamy w mózgu cały czas ewoluuje".  - W tym momencie mózg ludzki nadal jest czymś, czemu żaden komputer nie jest w stanie dorównać - uważa.
Podobnego zdania jest Jan Stradowski z miesięcznika "Focus". Gość Trójki wyjaśnia że owszem, na podstawie analizy tego, co robimy w internecie można się dowiedzieć, gdzie mieszkamy, co robimy w życiu zawodowym, jakie mamy poglądy polityczne czy zapatrywania na różne tematy. - To, co możemy przenieść teraz do komputera, to jest jednak ułamek tego, co nazywamy naszą tożsamością, naszą pamięcią, naszą osobowością. Gdybyśmy stworzyli na podstawie tych danych nasz awatar, byłby on ułomny. Nie odpowiadałby w pełni rzeczywistości - mówi.

Łukasz Michalik z portalu gadżetomania.pl zwraca uwagę, że nie jest to nowa idea. Opowiada, że rosyjski miliarder i wizjoner Dmitrij Ickow prowadzi projekt badawczy "Inicjatywa 2045", którego celem jest wyodrębnienie świadomości z mózgu i zmienienie jej na zestaw danych, jakiś algorytm, który można będzie przechowywać i przesyłać. - Chodzi o całkowite oddzielenie umysłu człowieka od ciała - precyzuje.
Tymczasem zdaniem psychoterapeutki Marioli Piotrowicz tworzenie awatara osoby zmarłej to nie jest najlepszy pomysł. Bo nie pomoże w poradzeniu sobie z tym, że danej osoby nie ma już z nami. Do tego istnieje niebezpieczeństwo, że za bardzo przywiążemy się do wirtualnej postaci i nie będziemy w stanie sobie dać rady bez niej. -  Musimy nauczyć się żyć sami - podkreśla.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotował Mariusz Krzemiński.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(kk/ei)

Czytaj także

Korzystasz dużo z sieci? Niszczysz swój mózg

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 15:24
Do takiego wniosku doszli naukowcy z Chin, którzy przebadali ochotników, i stwierdzili, że u tych uzależnionych od korzystania z internetu zmniejszyła się m.in. zdolność do samokontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja kosmiczna zachęca: wyślij swoją wiadomość na planetoidę!

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 18:46
W 2014 roku japońska agencja kosmiczna JAXA planuje wysłać na planetoidę sondę Hayabusa 2. Sonda zabierze ze sobą komunikaty przysłane przez internautów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy odnaleźli archaiczną... stronę internetową

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 11:27
Pracownicy ośrodka badawczego CERN w Genewie po tygodniach poszukiwań znaleźli cenny dokument. Nie są to starożytne manuskrypty, ale jedna z pierwszych stron internetowych.
rozwiń zwiń