Słowenia 10 lat po wejściu do Unii Europejskiej - jak żaba w garnku?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 11:09
Słoweńcy podkreślają, że ich mały kraj to Europa w pigułce. Są góry, morze, zabytki. Ale skoro to Europa w pigułce, to są i problemy gospodarcze.
Audio
  • Europejski przegląd 10-latków: Słowenia (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sylwia Mróz/PR

Wielu Słoweńców narzeka, że to trudna sytuacja gospodarcza to wina przystąpienia do Unii. - Kiedyś mieliśmy wpływ na naszą gospodarkę, dziś o wszystkim decyduje Unia - mówi Marco, student z Lublany. Joanna Zając, Polka od kilku lat mieszkająca w Słowenii dodaje, że kiedyś także pomoc socjalna była znani cze większa.

Skąd taki stan? Eksperci wskazują, że decyzje unijne opłacalne są raczej dla dużych państw, nie dla takich małych jak Słowenia, która ma 2 mln mieszkańców. Jeden z popularnych, słoweńskich komentatorów porównuje  sytuację w kraju do żaby gotowanej na wolnym ogniu, która nie zauważa tym sposobem szybkiego wzrostu temperatury…

Z drugiej jednak strony Polacy mieszkający w Słowenii wskazują przy tym, że Słoweńcy to perfekcjoniści, dlatego są bardzo surowi w swoich ocenach.

W tym roku mija dziesięć lat od przystąpienia Polski i dziewięciu innych państw do Unii Europejskiej. Z tej okazji 12 marca na antenie radiowej Trójki ruszył cykl specjalnych audycji "Europejski przegląd 10-latków", prezentujący informacje na temat specyfiki sceny politycznej, nastrojów społecznych i sytuacji ekonomicznej w tych krajach.

Posłuchaj pierwszego z odcinków cyklu: Mamy podstawy do zadowolenia z obecności w Unii?

Sześć specjalnych audycji pod hasłem "Europejski przegląd 10-latków" (godz. 12.00-13.00) będzie się pojawiać na antenie Trójki przez trzy miesiące poprzedzające eurowybory, a każda część cyklu zostanie poświęcona wybranemu państwu: Słowacji (12.03), Słowenii (26.03), Węgrom (16.04), Estonii (30.04), Malcie (7.05) i Czechom (14.05). Dziennikarze odwiedzą "unijnych 10-latków" i sprawdzą, jaka jest specyfika tych państw, czy dominują w nich ruchy i nastroje proeuropejskie czy eurosceptyczne.

Zapraszamy do wysłuchania materiału przygotowanego przez Marcina Pośpiecha, który odwiedził stolicę Słowenii - Lublanę.

Czytaj także

Prezydent USA po raz pierwszy w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 10:45
Po ponad pięciu latach urzędowania w Białym Domu Barack Obama odwiedza unijne instytucje - o szczegółach w "Komentarzu europejskim" Jarosław Kociszewski.
rozwiń zwiń