Odszedł Stanisław Mikulski

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 08:08
Popularny aktor, niezapomniany Hans Kloss ze "Stawki większej niż życie" miał 85 lat. Informację o jego śmierci podał wydawca biografii aktora - Krzysztof Genczelewski.
Audio
  • Nie żyje Stanisław Mikulski (Serwis informacyjny Trójki)
  • Kloss był przystojniejszy i sprytniejszy od Stirlitz, czyli jak Rosjanie odbierają postać wykreowaną przez Stanisława Mikulskiego (Salon polityczny Trójki)
Na zdjęciu archiwalnym z 1967 r. aktor Stanisław Mikulski podczas realizacji serialu Stawka większa niż życie
Na zdjęciu archiwalnym z 1967 r. aktor Stanisław Mikulski podczas realizacji serialu "Stawka większa niż życie"Foto: PAP/CAF

Grał w kilkudziesięciu filmach, jednak największą sławę przyniosła mu rola agenta J-23 ze szpiegowskiego serialu Telewizji Polskiej. Obejrzało go ponad miliard widzów na całym świecie. Stanisław Mikulski był wielokrotnie nagradzany za tę kreację, a w latach 70. stał się nie tylko najbardziej znanym aktorem w Polsce, lecz także został okrzyknięty najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych.

"Stawka większa niż życie", czyli jak Polak przechytrzył Niemca >>>

Cytaty ze "Stawki" weszły do codziennego języka Polaków, na przykład: "Nie ze mną te numery Bruner!" czy "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle" do dziś pozostają w użyciu.

W latach 50. i 60. Mikulski wystąpił między innymi w filmach "Cień" Jerzego Kawalerowicza, "Ewa chce spać" Tadeusza Chmielewskiego, w "Kanale" Andrzeja Wajdy oraz w obrazach Jerzego Passendorfera - "Barwy walki" i "Skąpani w ogniu".

"Trójkowy wehikuł czasu": widzowie uratowali Hansa Klossa od śmierci >>>

Po "Stawce większej niż życie" zagrał w filmach: "Samochodzik i Templariusze", "Dziewczyna i chłopak", serialu "Polskie drogi", a później w telenowelach "Na dobre i na złe", "Kryminalni" oraz "Złotopolscy". W połowie lat 90. prowadził w Telewizji Polskiej teleturniej "Koło fortuny". Do 1988 roku grał w teatrach warszawskich.

W 2004 roku podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Stanisław Mikulski odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Trzy lata temu serial "Stawka większa niż życie" miał premierę w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Z kolei w 2012 roku Stanisław Mikulski i Emil Karewicz, występujący w roli bezwględnego Niemca - Hermanna Brunnera, zagrali w filmie szpiegowskim "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", będącej kontynuacją serialu sprzed lat.

Nietypowy spacer śladami "Stawki większej niż życie" >>>

Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi. W 1953 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Potem rozpoczął występy w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. W 1964 roku przeniósł się do Warszawy i grał w teatrach - Powszechnym, Ludowym, Polskim, a następnie - w Narodowym. W filmie zadebiutował w 1950 roku.

W stanie wojennym nie przyłączył się do bojkotu telewizji przez środowisko aktorskie. W latach 1988-90 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Moskwie.
Stanisław Mikulski był sześciokrotnie wybierany na najpopularniejszego aktora w plebiscycie "Expressu Wieczornego", zdobywając Srebrną lub Złotą Maskę. W 2002 roku otrzymał statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej" przyznaną mu za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji.

IAR/mk