Dajmy się wpuścić w maliny!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 13:28
Maliny to jeden z naszych eksportowych hitów. Są smaczne, zdrowe i słodko-kwaśne, przez co stanowią doskonały dodatek zarówno do deserów, jak i dań mięsnych. Czego o nich nie wiemy?
Audio
  • Mariusz Krzemiński pyta ekspertów o tajemnice malin (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Dajmy się wpuścić w maliny
Foto: pixabay/DGlodowska

Specjalnie dla słuchaczy Trójki tajemnice malin zgłębiał Mariusz Krzemiński. Z przygotowanego przez niego materiału amatorzy tych wyjątkowych owoców mogą dowiedzieć się, jak sporządzić doskonały sok malinowy i co oprócz witamin zawierają te letnie przysmaki.

O malinach opowiada nam wielbicielka kuchni, specjalistka ds. żywienia, a nawet… ekonomista. Eksperci wyjaśniają, dlaczego maliny nie są tanie i ile tych odżywczych owoców jest w często spotykanych na sklepowych półkach sokach i jogurtach.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Krystian Hanke
Autor: Mariusz Krzemiński
Goście: Sylwia Majcher (autorka bloga "Kuchnia w formie"), Dariusz Winek (główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej), Paweł Rochowicz (dziennikarz "Rzeczpospolitej"), Hanna Stolińska-Fiedorowicz (Instytut Żywności i Żywienia)
Data emisji: 28.07.2015
Godzina emisji:
7.15, 7.42

iwo/mp

Czytaj także

Skoncentrowane życie w soku z granatów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 13:30
Zaczął się sezon na granaty - owoce zesłane nam niemal na ratunek. Starożytna medycyna Chin uznawała sok z tego owocu za symbol długowieczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki z przepisami - zaproszenie do kulinarnych eksperymentów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 12:59
W dniach 24-26 lipca w Warszawie odbędą się 3. Targi Książki Kulinarnej. O imprezie opowiada w Trójce jej organizatorka Marta Gessler.
rozwiń zwiń