Trudny powrót z domów do biur

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:00
Najpierw trudno się było do niej przyzwyczaić, teraz trzeba zacząć myśleć o rozstaniu z nią – praca zdalna stała się codziennością tysięcy Polaków w ciągu ostatnich tygodni. 
Audio
  • Powrót do pracy - jak przeżyć po home office? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Altitude Visual/Shutterstock

Tysiące osób niebawem wrócą, lub już wróciły do pracy.

hotel pokój hotelowy drzwi koronawirus Montree studio 1200.jpg
Hotele i schroniska górskie otwarte. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?

– Do pracy zdalnej wstawałam ok. 6.30. Do pracy normalnej musiałam budzić się około 5.30 – mówi pani Beata z Włocławka, która pracuje w muzeum. Lada dzień wróci do swojego biurka. – Pijąc kawę włączałam laptopa i siadałam do pracy. Potem przerwa na śniadanie, zakupy, a popołudniu siadałam z powrotem do pracy – dodaje. 

Powrót do biur oznacza też konieczność przemieszczania się z domu do pracy. – Normalnie muszę wstać o 7, żeby na 9 dojechać do biura, z czego godzinę spędzam w tramwaju. Jestem też śpiochem, więc teraz wstaję o 8.50. Nikt mi nie przeszkadza. Są jednak plusy. W biurze czeka na mnie nasz pies, za którym się stęskniłam, są tam też koledzy, za którymi również tęsknię – wyznaje pani Agata, graficzka.


praca zdalna dom 1200.jpg
Home office. Jak efektywnie pracować z domu?

Największym problemem może być obecnie konieczność ponownego przestawienia się. – To tak jest, że gdy już się do czegoś przyzwyczaimy, to potem znów ciężko jest się nam przestawić na inny tryb pracy. Wcześniej wiele osób narzekało, że ich zajęcia są zbyt intensywne, poświęcają na nie za dużo czasu i energii. Praca zdalna pozwoliła im złapać nieco dystansu. Potrzebujemy teraz tygodnia, dwóch, żeby powrócić do tej rzeczywistości, odnaleźć się w niej. Tak, jak potrzebowaliśmy trochę czasu na wyhamowanie, tak teraz będzie on niezbędny na rozruch – wyjaśnia Izabela Kiełczyk, coach i psycholog biznesu.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi:
 Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Izabela Woźniak
Data emisji: 6.05.2020
Godzina emisji: 6.43

ml

Czytaj także

Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:45
Zazwyczaj jesteśmy zbyt zapracowani i zabsorbowani naszymi codziennymi obowiązkami, by poświęcać uwagę naszym relacjom sąsiedzkim. Teraz, gdy koronawirus zamknął nas w domach, tych zza ściany możemy poznać nieco lepiej i to nie tylko dlatego, że przez ściany lepiej słychać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczka czy przyłbica – co lepiej chroni przed wirusem?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 07:25
Od 16 kwietnia, jak już wychodzimy z domu, to tylko w maseczce. We wczorajszej popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" jeden z naszych Słuchaczy zadał nam pytanie, czy można  zastąpić ją przyłbicą. Czy przyłbica chroni lepiej przed wirusem? Rozwiewamy wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dezynfekcja miast – czy przynosi efekty?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 10:00
Z powodu pandemii koronawirusa, w wielu polskich miastach rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc publicznych, takich, jak przystanki, ławki, czy przejścia podziemne. Naukowca z Krakowa sprawdzili ostatnio, czy takie działania przynoszą korzyści. Jakie były wyniki ich badań?
rozwiń zwiń