W Krakowie stanie niezwykły pomnik

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 06:29
U zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej, nad Salą Miedzianą Pałacu Krzysztofory w Krakowie stanie pomnik… przekupki. – Chcemy patrzeć na historię miasta nie tylko przez pryzmat wielkich sporów czy bitew, ale również zwykłego człowieka – podkreślił dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
Śpiąca przekupka na straganie warzywnym przy Hali Mirowskiej w Warszawie
Śpiąca przekupka na straganie warzywnym przy Hali Mirowskiej w WarszawieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
03:06 2020_07_14-06-23-19_Zapraszamy_do_Trojki_ranek_przekupki.mp3 Kraków złoży hołd przekupkom (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

– Trzeba uświadomić sobie, że przez kilkaset lat wszystko, co znajdowało się na talerzu krakowskiego mieszczanina, pochodziło z rąk przekupki. Można powiedzieć, że chcemy upamiętnić te postaci poprzez jedną symboliczną przekupkę – wyjaśnił dyrektor muzeum.

Pałac Krzysztofory w Krakowie  Foto: PAP/PAP/Alamy Stock Photo/East Images Pałac Krzysztofory w Krakowie Foto: PAP/PAP/Alamy Stock Photo/East Images

Przekupka (w Krakowie nazywana potocznie "babą"), to osoba, która kupiła towar, by następnie go przekupić, czyli sprzedać po raz drugi, z naliczoną marżą. Jednym z miejsc w Krakowie, w którym można było skorzystać z ich usług był właśnie plac Szczepański, gdzie stanie pomnik. Muzeum Krakowa w najbliższym czasie ogłosi konkurs na projekt rzeźby, a jej odsłonięcie jest planowane na czerwiec 2021 roku.

Czytaj także: Pomnik Szefa Wszystkich Szefów Krzysztofa Jarzyny stanie w Szczecinie

Przypomnijmy, że nie będzie to pierwszy raz, kiedy przekupka zostanie upamiętniona przez artystów. W 1880 lub w 1881 roku Aleksander Gierymski namalował jeden z najsłynniejszych polskich obrazów "Żydówka z pomarańczami" (znany jest także jako "Pomarańczarka" lub "Przekupka z pomarańczami"). Przekupki były również bohaterkami obrazu artystki malarki Heleny Teodorowicz-Karpowskiej (1897-1944).

"Przekupki" Heleny Teodorowicz-Karpowskiej (1926)  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe "Przekupki" Heleny Teodorowicz-Karpowskiej (1926) Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska (Radio Kraków)
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 6.23

kr/ml

Czytaj także

Ogrodnicy z Tramwajów Warszawskich. Na torach pojawiają się skalniaki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:44
Tramwajarze warszawscy zdobywają sprawność ogrodnika. W jaki sposób? Na poletkach doświadczalnych warszawskich torów tramwajowych kwitną m.in. głodek, pięciornik, rozchodnik kaukaski i macierzanka. Dlaczego Tramwaje Warszawskie zdecydowały się na posadzenie roślin-skalniaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochód Lajkonika w tym roku tylko w internecie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 09:30
Na ulicach Krakowa pojawia się raz do roku. Gdyby nie pandemia Covid-19 moglibyśmy podziwiać harcującego na drewnianym koniu, ubranego w strój tatatrski Lajkonika 18 czerwca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynne dzieło Chełmońskiego konserwowane… na oczach widzów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:30
"Czwórka" – słynne dzieło Józefa Chełmońskiego, obecnie znajdujące się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zostanie poddane konserwacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cały proces odnawiania datowanego na 1880 rok obrazu, odbywał się na oczach zwiedzających. 
rozwiń zwiń