Witold Wnuk: występy Ewy Demarczyk były prawdziwym misterium

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 08:30
W piątek, w wieku 79 lat zmarła Ewa Demarczyk. Legendarną artystkę Piwnicy pod Baranami wspominali dziś dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami Witold Wnuk i Piotr Metz.
Ewa Demarczyk podczas koncertu w Teatrze Żydowskim
Ewa Demarczyk podczas koncertu w Teatrze ŻydowskimFoto: PAP/Maciej Kłoś

O śmierci artystki poinformowano na Facebooku kabaretu Piwnica pod Baranami. Ewa Demarczyk była polską wokalistką, wykonującą utwory z nurtu poezji śpiewanej. Śpiewała utwory Mirona Białoszewskiego, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

– Grałem w zespole Ewy Demarczyk od 1980 do 1982 roku. Znałem ją jednak dłużej. Była to osoba oddająca się sztuce całą sobą. Była też bardzo wymagająca, momentami trochę porywcza i trudna we współpracy, ale była to osoba niezwykła, tworząca taki klimat, którego nie był w stanie powtórzyć nikt – opowiada Witold Wnuk.

Posłuchaj
13:08 2020_08_17 08_15_05_PR3_Zapraszamy do Trójki - ranek.mp3 Witold Wnuk i Piotr Metz wspominają Ewę Demarczyk (Zapraszamy do Trójki - ranek)

 

W latach 60. i na początku lat 70. była związana z "Piwnicą pod Baranami". Występowała do końca lat 90., po czym wycofała się z życia publicznego.

– Miałem 10 lat, gdy mama wręczyła mi debiutancką płytę Ewy Demarczyk i kazała mi jej słuchać, aż zedrę igłę w gramofonie. Ja wówczas interesowałem się trochę inną muzyką, ale ten album znałem na pamięć. Rozpoczął on moją przygodę z polską poezją, zmienił moje życie i wywarł wielki wpływ na to, co działo się potem – wspomina Piotr Metz.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Witold Wnuk (impresario muzyczny i wiolonczelista, dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami), Piotr Metz (dziennikarz)
Data emisji: 17.08.2020
Godzina emisji: 8.15

IAR/ml/mk

Czytaj także

Potężna eksplozja w Bejrucie. Ekspert: Liban ma małą szansę na ustalenie odpowiedzialnych

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 19:17
Potężna eksplozja wstrząsnęła we wtorek późnym popołudniem stolicą Libanu Bejrutem, powodując śmierć co najmniej kilkudziesięciu osób, kilka tysięcy osób zostało rannych. Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia. Jako przyczynę podaje się pożar niebezpiecznych chemikaliów składowanych w porcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA wspierają Liban po wybuchu w Bejrucie. Pomoc warta 15 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 01:53
Agencja Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych poinformowała, że przekaże Libanowi pomoc wartą ponad 15 milionów dolarów. We wtorkowym wybuchu niezabezpieczonych azotanów w porcie w Bejrucie zginęły co najmniej 154 osoby, a rannych zostało 5 tysięcy. Zniszczona została część miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Fyderek: Liban kluczowy dla bezpieczeństwa Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 20:00
- Liban leży w strategicznym miejscu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie ścierają się strefy wpływów wielu mocarstw - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Fyderek z Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń