X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dymek za 500 złotych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 19:35
Choć od dziś obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, policja nie planuje żadnych specjalnych akcji przeciwko amatorom tytoniu.
Audio

Od 15 listopada nie można już palić papierosów w kawiarniach, restauracjach, a nawet na przystankach autobusowych. Podinspektor Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji  tłumaczy, że za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Policja nie będzie jednak organizowała specjalnych akcji przeciwko palaczom, chyba, że patrol zostanie wezwany na interwencję.

– Z naszego punktu widzenia, jest to taka sama zmiana przepisów, jak każda inna  – mówił.  Dodał, że palenie papierosów w miejscach publicznych jest takim samym przewinieniem jak zaśmiecania ulic.  

Krzysztof Przewoźniak, przewodniczący Obywatelskiej Koalicji  „Tytoń albo Zdrowie” mówił, że nie jest zwolennikiem karania palaczy tylko skutecznej ochrony zdrowia ludzi. Jak twierdzi kary w Polsce za łamanie zakazu są i tak niewielkie.  Wejście w życie nowej ustawy uważa, za wielkie święto zdrowia.

- Co roku przestanie umierać w Polsce dwa tysiące niepalących osób, które narażone są na skutki biernego palenia – mówił. Dodał też, że dzięki zakazowi niektórzy palacze zrezygnują z nałogu.  

Piotr Najsztub, dziennikarz i restaurator, sam o sobie mówi, że jest uzależniony od papierosów. Pali co kilkanaście minut i nowej ustawy oczywiście nie popiera.

 – Przestanę jadać w restauracjach, przestanę bywać w kawiarniach, bo nie będę mógł tam być. Zakazano mi uczestniczenia w przestrzeni publicznej – skarżył się. Zapowiedział też, że zapamięta Donaldowi Tuskowi, że to za jego rządów wprowadzono ten zakaz.

Zdaniem Ryszarda Aleksandrowicza, prezesa Stowarzyszenia Palczy Tytoniu „Paczka”, nowe prawo jest sprzeczne z konstytucją i ogranicza prawa człowieka.

Żaden z zadeklarowanych palaczy nie deklarował jednak zamiaru łamania zakazu palenia w miejscach publicznych.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Dymek za 500 złotych" w boksie "Posłuchaj".

Porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty od godziny 6.00 do 9.00.

(miro)

Czytaj także

Ciężkie czasy dla palaczy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 10:02
Już za kilka dni wchodzi w życie ustawa zakazująca palenia tytoniu w miejscach publicznych. Zdaniem jej przeciwników łamie ona prawa obywatelskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia niedziela palaczy. Od jutra zakaz

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2010 07:16
W poniedziałek Polska dołączy do długiej listy państw, w których obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą kary za palenie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 10:30
Zakaz palenia nie będzie martwym przepisem. Kary będą płacić zarówno właściciele lokali, jak i klienci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zakaz palenia ma jeden mankament"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 13:14
Marek Balicki: zakaz palenia obowiązuje także w szpitalach psychiatrycznych, co może być dodatkowym źródłem stresu dla pacjentów.
rozwiń zwiń