Kościół z dwoma papieżami?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 11:57
- We Włoszech trwa dyskusja o tym, że mikroskopijne państwo Watykan będzie miało dwie głowy: nowego, wybranego w konklawe papieża oraz tego dawnego, który według prawa pozostaje papieżem. Takiej sytuacji jeszcze nie widzieliśmy - relacjonuje Marek Lehnert.
Audio
Kościół z dwoma papieżami?
Foto: Wikipedia/CC/CynaX

Jeśli chodzi o ocenę samego wydarzenia, jakim jest decyzja papieża o ustapieniu z urzędu, we włoskich mediach dominują takie określenia, jak "przełom" i "wstrząs dla zmurszałej instytucji Kościoła". - Podkreśla się też, że wywołał ją papież, który uchodził za konserwatora, miłośnika tradycji - dodaje korespondent Polskiego Radia we Włoszech.

Na antenie Tójki Marek Lehnert podkreśla, że nie wszyscy komentatorzy zadowalają się wyjaśnieniem samego papieża, który abdykację argumentuje pogarszającym się stanem zdrowia.

Oświadczenie papieża Benedykta XVI >>>

- Szczególnie w słowa o braku sił duchowych interpretuje się jako rezultat nastrojów w Kurii Rzymskiej, przypominając, że cały ubiegły rok upłynął pod znakiem skandalu przeciekowego. To też skłania do wykluczenia Włochów z listy potencjalnych następców - wyjaśnia Lehnert.

Kto zastąpi Benedykta XVI?  

Jak pontyfikat ustępującego papieża oceniają: ks. Kazimierz Sowa, dyrektor Religia TV, ks. Paweł Ptasznik, współpracownik Benedykta XVI, ks. Bogdan Bartołd, red. nacz. KAI Marcin Przeciszewski - pytał Łukasz Karusta. Posłuchaj!

 

'' Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Czytaj także

"To nie koniec świata. Kościół nie papieżem stoi"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:00
- Decyzja Benedykta XVI zaskoczyła mnie, nic nie wskazywało, że papież zdecyduje się na ten krok, choć w wywiadzie-rzece z Peterem Seewaldem nie wykluczał takiej decyzji - przypominał w poniedziałkowym "Klubie Trójki" Dariusz Bruncz - redaktor naczelny serwisu Ekumenizm.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Guzdek: papież Benedykt XVI pokazał inną drogę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:49
Biskup polowy Wojska Polskiego przyznał, że decyzja papieża była zaskoczeniem, ostatnio coś takiego zdarzyło się bowiem siedem wieków temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kilka osób wiedziało wcześniej o decyzji papieża"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 11:26
Watykanista Andrea Tornielli powiedział, że Benedykt XVI o planach abdykacji poinformował kilka dni temu swych trzech najbliższych współpracowników.
rozwiń zwiń