Film "Powstanie Warszawskie", czyli dramat w kolorze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 10:41
Jeszcze nie wiadomo, kiedy film "Powstanie Warszawskie" będzie miał swoją premierę. Wiadomo jednak, że będzie to produkcja wyjątkowa.
Audio
  • Pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction (Zapraszamy do Trójki)
kadr z filmu Powstanie Warszawskie
kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Foto: materiały promocyjne

"Powstanie Warszawskie" ma być filmem fabularnym i dokumentalnym w jednym. Opowiadać będzie o dwóch filmowcach dokumentujących Powstanie Warszawskie. Produkcja w całości oparta będzie na archiwalnych zdjęciach.

- Wyjściowy materiał do filmu to kroniki kręcone w trakcie Powstania Warszawskiego. Były one kręcone przez sześć ekip filmowych. Na tych materiałach widać wszystko - i walkę, i to, co działo się na zapleczu powstania - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
POWSTANIE WARSZAWSKIE - zobacz serwis specjalny
Jak tłumaczy Magdalena Zimecka, szefowa studia produkcyjnego Orka, ideą producentów było wyprodukowanie filmu, który od strony wizualnej będzie kolorowy i atrakcyjny. To było trudne zadanie. - Jest w filmie taka scena, w której kobieta w kuchni polowej z wielkiego kotła nalewa zupę. Pojawia się pytanie, co to za zupa? Jeśli pomidorowa - musi mieć kolor pomidorowej, jeśli kartoflanka - musi mieć kolor kartoflanki - mówi producent wykonawczy filmu, kierownik Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego Piotr Śliwowski .
Jak dodaje Ołdakowski, film zyskał nie tylko kolory, ale także dźwięk. - Poprosiliśmy policyjnych specjalistów od odczytywania ruchu warg, by odczytali to, co mówią powstańcy - opowiada. Reżyser dźwięku Bartosz Putkiewicz podkreśla, że starano się udźwiękowić film tak, by widzowie mieli wrażenie, że jego bohaterowie są obok nas. Dlatego, gdy jakaś scena rozgrywa się w piwnicy, aktorzy, którzy podkładają głosy pod powstańców, również nagrywali w piwnicy.

Więcej informacji w materiale Anny Rokicińskiej. Zapraszamy do słuchania.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.
kk

/

Czytaj także

Wanda Traczyk-Stawska – powstaniec, łączniczka, wyrzut sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 09:01
- Jestem żołnierzem, który ma poczucie, że nie wykonał rozkazu. Dlatego teraz walczę o Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, bo jego wygląd to hańba – mówiła Wanda Traczyk-Stawska w "Klubie Trójki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeci pokolenia Kolumbów odczytani na nowo

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 15:00
Kim są i jacy są dla współczesnych poeci pokolenia Kolumbów? Na te i inne pytania w "Rozmowach po zmroku” odpowiedzą zaproszeni do studia goście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa: nakręćcie rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 09:56
Reżyser filmu "Miasto 44" zachęca, by 1 sierpnia o godz. 17 wyciągnąć sprzęt nagrywający: telefony, kamery, aparaty i uwiecznić rocznicę godziny "W" – informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń