X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leworęczni sportowcy sieją spustoszenie wśród praworęcznych rywali

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:00
Leworęczni sportowcy to zawsze wyzwanie dla rywali. Zwłaszcza w sportach jeden na jednego, szczególnie w tenisie, boksie czy szermierce. Jak twierdzą praworęczni rywal-mańkut może nieźle zaskoczyć.
Audio
  • Adam Malecki o sportowych mańkutach (Zapraszamy do Trójki)
Dariusz Michalczewski
Dariusz MichalczewskiFoto: Paweł Zienowicz Sp5uhe/ Wikimedia Commons

Najsłynniejszą lewą ręką, a właściwie pięścią wśród polskich sportowców jest Dariusz Michalczewski. Bokser, w życiu codziennym posługuje się prawa ręką, w ringu powalające rywali ciosy zadawała lewa pięść "Tigera".

"Efekt zaskoczenia" to element niezwykle istotny w sporcie. Przedstartowe analizy są niezwykle ważne, ale na niewiele się zdadzą, jeżeli rywalem jest leworęczny. - Ta moja lewa ręka w ringu była bardzo precyzyjna, walkę doprowadziłem do perfekcji - mówi "Tiger” w rozmowie z Adamem Maleckim. - Mój lewy prosty był jednym z najlepszych na świecie - podkreśla Michalczewski, który siał spustoszenie na światowych ringach przez 12 lat.

Agnieszka Radwańska często podkreśla, że gra z leworęczną rywalką to dla niej zawsze duże wyzwanie. Dyskomfort gry z przeciwniczką-mańkutem wynika z odwrotnego ułożenia wszystkich uderzeń. - Do tego dochodzi jeszcze odwrotny serwis, czyli inne rotacje wyjaśnia Adam Romer z miesięcznika "Tenis Klub". Romer dodaje, że na stu tenisistów tylko ośmiu to leworęczni gracze, a to powoduje, że grę z leworęcznym rywalem trudno jest wytrenować.

Według naukowców, leworęczni mają spore uzdolnienia matematyczne, czy muzyczne. Leworęcznymi czy raczej lewonożnymi wirtuozami są piłkarze Leo Messi i Diego Maradona.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotował Adam Malecki.

(ah/mp)