Zgromadzenie Narodowe z okazji chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 16:29
Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe odbyło się poza Warszawą. Poza parlamentarzystami wzięli w nim udział także prezydent, szefowa rządu, ministrowie oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Przemówienie prezydenta transmitowane na telebimie w centrum prasowym Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego
Przemówienie prezydenta transmitowane na telebimie w centrum prasowym Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia NarodowegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, jest jednym z najważniejszych elementów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.

W czwartek uroczystości odbywały się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. W sobotę na Inea Stadionie w Poznaniu odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne, uroczysta msza z udziałem legata papieskiego i premiera musicalu "Jesus Christ Superstar" - w wydarzeniu udział ma wziąć ponad 34 tys. osób.

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor: Kuba Witkowski, Marcin Pośpiech
Data emisji: 15.04.2016
Godziny emisji: 16.14

PAP/IAR/mp/fbi

Czytaj także

Brutalne średniowiecze i odważny krok Mieszka I

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 18:00
Decyzja o chrzcie nie mogła być dla Mieszka I prosta, bo wywracała jego świat do góry nogami. A jak świat ten wyglądał?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żywili się Słowianie z X wieku?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 13:50
Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski zaglądamy do świata Słowian sprzed tysiąca lat. Tym razem reporterzy Trójki zasiadają do słowiańskiego stołu i zajadają się boczkiem pieczonym w ogniu i przyprawionym ziołami...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrzest Polski, czyli wyraz wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 16:49
Gdyby nie to wydarzenie, Polska pewnie byłaby innym krajem niż teraz. Jeśli w ogóle by nim była. Dokładnie 1050 lat temu Mieszko I przyjął chrzest i tym samym otworzył drzwi do zachodniej cywilizacji.
rozwiń zwiń