Święta bez Granic 2017. Druga licytacja zakończona!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 19:00
Słuchacze Trójki po raz kolejny pokazali, że są ludźmi o wielkich sercach. W ramach drugiej licytacji "Święta bez Granic" wsparli Fundację Świętego Mikołaja kwotą prawie 200 000 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Aleppo.
Audio
  • Podsumowanie drugiej licytacji przeprowadzonej w ramach akcji "Święta bez Granic" (Serwis informacyjny Trójki)
  • "Moje partytury są częścią mnie". Jerzy Maksymiuk o przekazanej na aukcję partyturze i batucie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Piotr Metz o muzycznym zestawie od grupy Deep Purple (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Ryszard Piotrowski opowiada o rzeźbie leżącej kobiety (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Marek Wałkuski opowiada o magicznej koszulce Marcina Gortata (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Katarzyna Lubnauer o książce i koralach przekazanych na licytację (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o darach przekazanych w ramach Trójkowej akcji (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Kajetan Kajetanowicz o jeździe, której nie da się opisać słowami… (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Paulina Kozion o bolesnej rzeczywistości syryjskich dzieci (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Oto przedmioty, które można było zdobyć podczas drugiej licytacji
Oto przedmioty, które można było zdobyć podczas drugiej licytacjiFoto: Polskie Radio

Radiowa Trójka już od 25 lat prowadzi akcje charytatywne, na które pozyskuje środki m.in. z corocznych licytacji i sprzedaży płyt ze słynnym "Karpiem", czyli świąteczną piosenką Programu 3 Polskiego Radia. W tym roku akcja, organizowana przy współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja, odbywa się pod hasłem "Pomóż dzieciom z Aleppo wrócić do szkoły".

– Chcemy pomóc dzieciom, ofiarom wojny w Syrii, w powrocie do normalnego życia – mówią dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia. Za zebrane środki Fundacja opłaci potrzebującym dzieciom czesne w szkole, kupi im wyprawki, zapewni opiekę psychologiczną, ufunduje stypendia i – jeśli wystarczy pieniędzy – wyremontuje lub odbuduje zniszczoną szkołę w Aleppo.

<<<Święta Bez Granic 2017 - wszystko o akcji>>>


Oto przedmioty, które można było zdobyć podczas drugiej licytacji (8 grudnia 2017), którą poprowadził Kuba Strzyczkowski:

PARTYTURA I BATUTA Z AUTOGRAFEM OD JERZEGO MAKSYMIUKA są własnością Pana Tomasza, który wsparł Trójkową akcję kwotą 15 000 zł.


Światowej sławy dyrygent przeznaczył na licytację w Trójce bardzo osobisty, a jednocześnie niezwykle "zawodowy" zestaw. W jego skład wchodzą:

- batuta, z korkową rączką, na której Maestro złożył autograf;
- partytura "Wielkiej symfonii w g-moll" Mozarta (wersja druga z klarnetami), również z własnoręcznym podpisem i adnotacją Jerzego Maksymiuka na okładce, informującą, iż jest to "egzemplarz główny, z którego dyryguję na koncertach". Na kolejnych stronach partytury są odręczne notatki, a sam zapis nutowy ma niemal zabytkowy charakter, bo pochodzi z 1958 roku.
- płyta "The Best Of Paderewski" z autografem Jerzego Maksymiuka (to płyta, na której można usłyszeć Piotra Palecznego, grającego na fortepianie oraz Orkiestrę Sinfonia Varsovia pod batutą naszego bohatera).

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie w 1936 roku. Studia muzyczne ukończył z trzema dyplomami: z pianistyki, kompozycji i dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, która koncertowała pod batutą Maksymiuka w najbardziej prestiżowych salach (Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein). Wielu krytyków uznało ją za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. Był dyrygentem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (koncerty w Europie i Stanach Zjednoczonych), kierował też BBC Scottish Symphony Orchestra i współpracował z English National Opera (premierowe przedstawienia "Don Giovanni" i "Zemsta nietoperza"). Prowadził tak znane orkiestry, jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Nagrał ok. 100 płyt. Wiele z nich zdobyło prestiżowe nagrody. Jerzy Maksymiuk jest również kompozytorem (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Ma wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal "Gloria Artis". Polskie Radio uhonorowało go Brylantową Batutą.


. JAZDĘ Z KAJETANEM KAJETANOWICZEM wylicytowała Pani Sylwia za 34 000 zł.

Popularny "Kajto" trzy razy z rzędu zdobywał rajdowe Mistrzostwo Europy (2015, 2016, 2017). Dokonał tego jako pierwszy zawodnik w 65-letniej historii cyklu. Na liście sukcesów ma także dwa zwycięstwa w legendarnym Rajdzie Akropolu, 4 tytuły Rajdowego Mistrza Polski i tyle samo wygranych w Rajdzie Barbórka.

Na licytacji w Trójce do wygrania jazda z mistrzem na prawym fotelu w samochodzie rajdowym. Co czeka osobę, która zwycięży w licytacji? – Nie jestem w stanie opisać tego słowami – odpowiada z uśmiechem na twarzy Kajetan Kajetanowicz. I dodaje, że trasa będzie profesjonalnie zabezpieczona. Wszystko będzie na swoim miejscu – kombinezon, kask, klatka bezpieczeństwa w samochodzie i… ryk silnika.

Trasa "przejażdżki", ze startem i metą, nie będzie się różniła od odcinka specjalnego podczas prawdziwego rajdu. – Pedał gazu wciskany jak najgłębiej, hamowanie jak najpóźniej – wyjaśnia tajniki jazdy podczas prawdziwego testu przedrajdowego, w którym Zwycięzca bądź Zwyciężczyni licytacji weźmie udział. Polecamy. Na pewno będzie szybko!


(materiały prasowe) (materiały prasowe)


KOSZULKA Z PODPISAMI MARCINA GORTATA I JEGO KOLEGÓW Z DRUŻYNY WASHINGTON WIZARDS trafiła do Pana Grzegorza, który wycenił ją na 26 333 zł.

214 centymetrów wzrostu, numer 13 na koszulce. Marcin Gortat – nasz człowiek w NBA. Obecnie gra w drużynie Washington Wizards. Wcześniej występował w Phoenix Suns i Orlando Magic. Z tym ostatnim klubem zdobył wicemistrzostwo NBA. Jest trzecim Polakiem, który trafił do najlepszej koszykarskiej ligi świata i pierwszym, który zagrał w wielkim finale.

Marcin Gortat angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy dla dzieci, tym razem wspiera akcję ŚWIĘTA BEZ GRANIC. Na licytację w Trójce przekazał koszulkę obecnego klubu z podpisami swoim i kolegów (w klubie grają m.in. Bradley Beal, John Wall i Otto Porter Jr.). Według korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marka Wałkuskiego, koszulka Marcina Gortata ma niezwykłe właściwości. Marek Wałkuski udowodnił to w eksperymencie, który sam przeprowadził…


(archiwum prywatne) (fot. Marek Wałkuski)


RZEŹBĘ RYSZARDA PIOTROWSKIEGO wylicytował Pan Roland za 15 333 zł.

Nieduża rzeźba w brązie, przedstawiająca leżącą kobietę, na postumencie mahoniowym. Będzie pasowała zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza. Autor – znany rzeźbiarz Ryszard Piotrowski – jest miłośnikiem klasycznie pojmowanego piękna i to w jego pracy widać. Ceni twórców francuskich  Auguste'a Rodina i Camille Claudel.

Ryszard Piotrowski urodził się w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem (1976 r.). Brał udział w Biennale Dantesco w Rawennie. Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Artysta stale współpracuje z galeriami w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Eindhoven, Arnhem i Berlinie. Brał udział w plenerach i spotkaniach artystycznych w Toranto (Włochy), w Volgré (Francja) i Edynburgu (Szkocja). Tworzy rzeźbę kameralną, małe formy, biżuterię oraz rysunki. Pracuje przede wszystkim w marmurze, srebrze, ceramice, drewnie. Tematem prac jest akt w klasycznym tego słowa znaczeniu. Fascynuje go ciało ludzkie.


. 

ZESTAW OD DEEP PURPLE - PAŁECZKI PERKUSYJNE, KOSTKA DO GITARY ORAZ LISTA UTWORÓW Z KONCERTU W LONDYNIE PODPISANA PRZEZ CZŁONÓW ZESPOŁU DEEP PURPLE - trafił do Pana Kamila, który zaoferował za niego 10 000 zł.

Słuchaczom Trójki grupy Deep Purple przedstawiać nie trzeba. To jeden z najbardziej cenionych przez nich zespołów rockowych w historii. By się o tym przekonać, wystarczy posłuchać corocznego Topu Wszech Czasów – w 2017 roku ponadczasowy utwór Deep Purple "Child In Time" dotarł do 7. miejsca notowania. To kompozycja z albumu wydanego 47 lat temu, ale zespół jest w doskonałej formie do dziś. Nagrywa nowe płyty (ostatnia z tego roku zatytułowana "Infinite") i koncertuje. Specjalny zestaw właśnie "koncertowy" prezentujemy na licytacji w Trójce. W skład kompletu wchodzą: kostka do gitary z autografem basisty Rogera Glovera, oprawiona lista utworów, podpisana m.in. przez gitarzystę zespołu Steve'a Morse'a oraz pałeczki perkusyjne z autografem Iana Paice'a – a wszystko z koncertu w Londynie, który odbył się 16 listopada tego roku. Co istotne, tymi pałeczkami Ian Paice posługiwał się podczas nagrania płyty koncertowej, która swoją premierę będzie miała w 2018 roku!   

. 

Naszą akcję wparli także politycy - Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej i Władysław Kosiniak Kamysz z PSL.

Przewodnicząca .Nowoczesnej przekazała na Trójkową licytację KORALE i KSIĄŻKĘ "OFIARY LOSU. INNA HISTORIA POLSKI" KRZYSZTOFA ISZKOWSKIEGO z autografem Robert Biedronia i swoim. Zestaw ten stał się własnością Pani Danuty, która przekazała na konto naszej akcji 5 500 zł.

KOSZULKĘ Z WIZERUNKIEM WINCENTEGO WITOSA I GRAFIKĘ KRYSTYNY SOJKI przekazał na licytację prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz. Przedmioty te wylicytowała Pani Ewa za 3 100 zł.

Dodatkowo dzięki wysyłanym przez Państwa wiadomościom SMS o treści "Pomoc" pod numer 7545 (koszt 5 zł plus VAT) zebraliśmy podczas drugiej licytacji prawie 58 000 zł. Dziękujemy!

(fot. Paweł Kurek/PR)

Czytaj także

Święta bez Granic 2017. Pierwsza licytacja za nami!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 19:10
Prawie 150 tysięcy złotych przyniosła pierwsza tegoroczna licytacja w ramach akcji "Święta bez Granic". Dochód trafi do Fundacji Świętego Mikołaja, która pomaga dzieciom w zrujnowanej wojną Syrii.
rozwiń zwiń