Konflikt amerykańsko-irański. Jakie będą jego konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 18:12
W ostatnich tygodniach obserwowany jest znaczący wzrost napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, do czego przyczynił się zwłaszcza atak z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej oraz zestrzelenie amerykańskiego drona w ostatni czwartek.
Audio
  • Konflikt na linii USA-Iran (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Konsekwencje to nowe sankcje na Iran nałożone przez USA i groźba kolejnych kroków. Iran odpowiada zapowiedzią intensyfikacji swojego programu jądrowego i groźbami militarnymi. Napięciem w regionie zajęła się rada bezpieczeństwa ONZ, a amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo stara się budować na Bliskim Wschodzie antyirańską koalicję. 

– Jeśli coś Amerykanie zrobią, to będzie to pokazowa akcja, na zasadzie punktowego uderzenia. Nie spodziewam się większej ofensywy – mówi Joanna Modrzejewska-Leśniewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – Donald Trump ma przed sobą kampanię wyborczą. Teraz potrzebuje tego konfliktu. On będzie mówił, że broni interesów amerykańskich – dodaje. 

Czy grozi nam poważny konflikt? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
ProwadziPiotr Łodej
Autor rozmowyErnest Zozuń
GośćJoanna Modrzejewska-Leśniewska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
Data emisji: 25.06.2019
Godzina emisji: 17.22

kw

Czytaj także

Nie żyje były prezydent Egiptu Mohammed Mursi

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
Były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł na atak serca podczas rozprawy sadowej. Był oskarżony o szpiegostwo i nielegalne kontakty z palestyńskim Hamasem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trębacz" pokonał "rewolwerowca". Dlaczego wyniki wyborów w Goerlitz są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 18:00
– Wszyscy, nie tylko w Goerlitz i Saksonii, wyczekiwali z drżeniem wygranej kandydata AfD. Miał bardzo duże szanse. Wieczór wyborczy był niesamowity i do samego końca nie było wiadomo, czy wielka koalicja pokona Alternatywę dla Niemiec. Udało im się to – mówi dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Pawłowski: Trump ryzykuje bardzo dużo

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 17:22
– Jeżeli mamy dobrą sytuację gospodarczą, a prezydent mimo wszystko, jest oceniany dość słabo, to możemy sobie zadać pytanie, co się stanie, jeżeli ta gospodarka zacznie rozwijać się w wolniejszym tempie, czy to się przełoży na poparcie dla Trumpa – mówi Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń