Ważna misja papieża Franciszka na Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 17:30
Pielgrzymka papieża Franciszka do Afryki była jedną z najdłuższych, a kontynent ten jest ważny zarówno dla chrześcijaństwa, jak i całego świata, bo zaludnia się najszybciej i w najbliższym czasie stanie się problemem dla przywódców najpotężniejszych państw świata.
Audio
  • Z jaką misją papież Franciszek udał się do Afryki? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Papież Franciszek, oraz prezydent Mozambiku Filipe Jacinto Nyusi i jego żona.
Papież Franciszek, oraz prezydent Mozambiku Filipe Jacinto Nyusi i jego żona.Foto: PAP/PA/IPA Milestone

– Franciszek nie ukrywa, że zależy mu na budowaniu dialogu między państwami, religiami, między różnymi wyznaniami, stąd jego wizyty na Kubie, w Wenezueli podczas kryzysu, próby mediacji na Ukrainie. Jeździ on więc w takie miejsca, gdzie obecność katolików może taki dialog umacniać i budować – mówi Michał Kłosowski, redaktor Wszystko co najważniejsze.

Papież Franciszek powrócił we wtorek z podróży po Afryce, podczas której odwiedził Mozambik, Madagaskar i Mauritius. To była jego 31. zagraniczna pielgrzymka. 

Na pokładzie samolotu lecącego ze stolicy Madagaskaru, Antananarywy, do Rzymu odbyła się tradycyjna konferencja prasowa Franciszka. Jej zapis zostanie ogłoszony w późniejszych godzinach we wtorek. Papież zrelacjonuje swą wizytę w trzech krajach podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie.

Ten rok jest wyjątkowo bogaty w podróże Franciszka, który od stycznia był w Panamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Maroku, Bułgarii i Macedonii Północnej oraz w Rumunii. Pod koniec listopada papież uda się prawdopodobnie do Japonii i Tajlandii. Ta wizyta nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana przez Watykan.

Jakimi kryteriami kieruje się papież planując kolejne pielgrzymki? Zapraszamy o wysłuchania dołączonej audycji. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Michał Kłosowski (dziennikarz, historyk. Sekretarz Redakcji Wszystko co najważniejsze)
Data emisji: 10.08.2019
Godzina emisji: 17.21

ml

Czytaj także

Polska pomostem pomiędzy Ukrainą, a Zachodem?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 17:31
"Nie odwilż w relacjach, a przełom, tak oceniam rezultaty pierwszego dnia mojej wizyty w Polsce" – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku w sobotę wieczorem. Zełenski przybył do Warszawy, by uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy drugiej wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastroje po wyborach w Niemczech. AfD świętuje sukces

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 17:30
Niedzielne wybory do parlamentów krajowych Saksonii i Brandenburgii wygrały odpowiednio CDU i SPD, zachowując pozycję najsilniejszych ugrupowań. Budowa koalicji rządowych będzie jednak trudniejsza niż dotychczas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy bunt parlamentarzystów pogrąży Borisa Johnsona?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 17:30
Philip Lee, poseł Partii Konserwatywnej, na oczach zdumionego premiera i swoich partyjnych kolegów, przeszedł do opozycji. Dołączyło do niego 21 innych deputowanych.
rozwiń zwiń