Jaki jest plan na walkę ze zmianami klimatycznymi?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:30
Około 60 przywódców z całego świata wzięło udział w szczycie klimatycznym rozpoczętym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych, który oczekiwał, by przywódcy złożyli konkretne propozycje działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia. 
Audio
  • Wnioski po ostatnim szczycie klimatycznym (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Greta Thunberg
Greta ThunbergFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

W spotkaniu wzięli udział m. in. prezydenci USA Donald Trump, Francji Emmanuel Macron oraz Polski –Andrzej Duda.

W czasie uroczystości otwarcia szczytu szef ONZ Antonio Guterres apelował do polityków o pilne i skuteczne działania oraz o ograniczenie używania węgla. Jego zdaniem, o gwałtownych zmianach klimatycznych świadczy zwiększona w ostatnich miesiącach liczba katastrof naturalnych na świecie.
Do spotkania w ONZ dochodzi w kilka dni po tym, jak miliony młodych ludzi na całym świecie wyszło na ulice, domagając się szybkich działań polityków na rzecz ochrony środowiska. Szwedzka nastolatka Greta Thunberg, która wystąpiła w czasie otwarcia szczytu klimatycznego ONZ, mówiła do polityków, że nie potrafią walczyć ze zmianami klimatycznymi i że “pustymi słowami ukradli dzieciom marzenia i dzieciństwo”.

Kilka dni temu naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej ostrzegli, że zmiany klimatyczne zachodzą znacznie szybciej niż dotychczas sądzono. Według nich, w ostatnich czterech lat do atmosfery dostało się o 20 procent dwutlenku węgla w porównaniu do okresu pięciu lat wcześniej.
To właśnie redukcja emisji CO2 do atmosfery jest głównym postulatem naukowców i części polityków. Eksperci z ONZ i ekolodzy twierdzą bowiem, że dwutlenek węgla jest jedną z głównych przyczyn postępującego ocieplenia na Ziemi.

– Trudno odmówić młodej 16-letniej aktywistce zapału i zaangażowania. To piękne, że młode pokolenie troszczy się o swoją przyszłość. Ten ładunek emocji chyba odnosi jednak skutek odwrotny od zamierzonego – ocenia Jakub Mielnik z tygodnika "Wprost".

Jak światowe potęgi chcą walczyć z globalnym ociepleniem? Zapraszamy o wysłuchania dołączonej audycji. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Jakub Mielnik (tygodnik "Wprost")
Data emisji: 24.09.2019
Godzina emisji: 17.22

kw/IAR

Czytaj także

Czy grozi nam nowa wojna na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:53
Ogromne poruszenie polityczne wywołał weekendowy atak na pola ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. To kolejny epizod w wojnie toczonej między dwoma regionalnymi potęgami: Arabią Saudyjską i Iranem. Myli się jednak ten, kto sądzi, że ten konflikt nas nie dotyczy. Każda wojna na Bliskim Wschodzie i w Zatoce Perskiej dotyczy całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Wróblewski: Polska będzie członkiem klubu ruchu bezwizowego do USA

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 19:06
– Spadliśmy poniżej 3 procent odmów wizowych. Polska stanie się członkiem tego elitarnego klubu ruchu bezwizowego – mówi Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca: pierwsza niezakaźna epidemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:35
Fundacja Urszuli Jaworskiej opublikowała dziś raport "Cukrzyca tu i teraz. Badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia". Jakie wnioski płyną z tego dokumentu?
rozwiń zwiń