X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaki jest plan na walkę ze zmianami klimatycznymi?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:30
Około 60 przywódców z całego świata wzięło udział w szczycie klimatycznym rozpoczętym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych, który oczekiwał, by przywódcy złożyli konkretne propozycje działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia. 
Audio
  • Wnioski po ostatnim szczycie klimatycznym (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Greta Thunberg
Greta ThunbergFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

W spotkaniu wzięli udział m. in. prezydenci USA Donald Trump, Francji Emmanuel Macron oraz Polski –Andrzej Duda.

W czasie uroczystości otwarcia szczytu szef ONZ Antonio Guterres apelował do polityków o pilne i skuteczne działania oraz o ograniczenie używania węgla. Jego zdaniem, o gwałtownych zmianach klimatycznych świadczy zwiększona w ostatnich miesiącach liczba katastrof naturalnych na świecie.
Do spotkania w ONZ dochodzi w kilka dni po tym, jak miliony młodych ludzi na całym świecie wyszło na ulice, domagając się szybkich działań polityków na rzecz ochrony środowiska. Szwedzka nastolatka Greta Thunberg, która wystąpiła w czasie otwarcia szczytu klimatycznego ONZ, mówiła do polityków, że nie potrafią walczyć ze zmianami klimatycznymi i że “pustymi słowami ukradli dzieciom marzenia i dzieciństwo”.

Kilka dni temu naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej ostrzegli, że zmiany klimatyczne zachodzą znacznie szybciej niż dotychczas sądzono. Według nich, w ostatnich czterech lat do atmosfery dostało się o 20 procent dwutlenku węgla w porównaniu do okresu pięciu lat wcześniej.
To właśnie redukcja emisji CO2 do atmosfery jest głównym postulatem naukowców i części polityków. Eksperci z ONZ i ekolodzy twierdzą bowiem, że dwutlenek węgla jest jedną z głównych przyczyn postępującego ocieplenia na Ziemi.

– Trudno odmówić młodej 16-letniej aktywistce zapału i zaangażowania. To piękne, że młode pokolenie troszczy się o swoją przyszłość. Ten ładunek emocji chyba odnosi jednak skutek odwrotny od zamierzonego – ocenia Jakub Mielnik z tygodnika "Wprost".

Jak światowe potęgi chcą walczyć z globalnym ociepleniem? Zapraszamy o wysłuchania dołączonej audycji. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Jakub Mielnik (tygodnik "Wprost")
Data emisji: 24.09.2019
Godzina emisji: 17.22

kw/IAR

Czytaj także

Czy grozi nam nowa wojna na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:53
Ogromne poruszenie polityczne wywołał weekendowy atak na pola ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. To kolejny epizod w wojnie toczonej między dwoma regionalnymi potęgami: Arabią Saudyjską i Iranem. Myli się jednak ten, kto sądzi, że ten konflikt nas nie dotyczy. Każda wojna na Bliskim Wschodzie i w Zatoce Perskiej dotyczy całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Wróblewski: Polska będzie członkiem klubu ruchu bezwizowego do USA

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 19:06
– Spadliśmy poniżej 3 procent odmów wizowych. Polska stanie się członkiem tego elitarnego klubu ruchu bezwizowego – mówi Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca: pierwsza niezakaźna epidemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:35
Fundacja Urszuli Jaworskiej opublikowała dziś raport "Cukrzyca tu i teraz. Badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia". Jakie wnioski płyną z tego dokumentu?
rozwiń zwiń