Co planuje Donald Trump?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 17:30
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził w środę, że uczestniczył w lipcowej rozmowie prezydentów USA i Ukrainy, Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, w której Trump poruszył temat ewentualnego śledztwa w sprawie działań byłego wiceprezydenta Joe Bidena i jego syna.
Audio
  • Przyszłość Donalda Trumpa (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Rozmowa telefoniczna z 25 lipca stała się przyczyną wszczęcia postępowania w sprawie impeachmentu Trumpa. Wcześniej media już podawały, że Pompeo słyszał rozmowę prezydentów. 

W Waszyngtonie ogłoszono raport tzw. sygnalisty, prawdopodobnie pracownika wywiadu, według którego Trump w rozmowie z Zełenskim zabiegał, aby ukraińska prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, walczącego o nominację Partii Demokratycznej na jej kandydata w wyborach prezydenckich w przyszłym roku.

Amerykański sekretarz stanu, składający wizytę w Rzymie, powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem włoskiej dyplomacji Luigim Di Maio, że rozmowa prezydentów Trumpa i Zełenskiego "dotyczyła kontekstu amerykańskiej polityki wobec Ukrainy". Dodał, że rozmowa była "nadzwyczaj spójna".

Poproszony o komentarz do wniosków przedstawicieli Izby Reprezentantów o przesłuchanie pracowników Departamentu Stanu, Pompeo powiedział: "Pytania kierowane do nas naruszają w głęboki sposób rozdział władzy. Oczywiście spełnimy nasz konstytucyjny obowiązek współpracy, ale w sposób, który będzie zgodny z fundamentalnymi wartościami amerykańskiego systemu". 

"Nie będziemy tolerować tego, że faceci z Kapitolu nękają i zastraszają pracowników Departamentu Stanu. To jest niedopuszczalne, to coś, na co ja nie pozwolę" – podkreślił Pompeo.

– To, że Donald Trump zostanie skazany przez Izbę Reprezentantów, jest niemal pewne. Demokraci ocenią, że to, co zrobił, podlega impeachmentowi. Na ten moment Republikanie, którzy kontrolują Senat, na pewno to odrzucą – mówi Michał Baranowski z polskiego oddziału The German Marshall Fund.

Co jeszcze planują Demokraci? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Dariusz Rosiak
Gość: Michał Baranowski (polski oddział The German Marshall Fund)
Data emisji: 2.10.2019
Godzina emisji: 17.20

IAR/kw/mk

Czytaj także

Czy grozi nam nowa wojna na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:53
Ogromne poruszenie polityczne wywołał weekendowy atak na pola ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. To kolejny epizod w wojnie toczonej między dwoma regionalnymi potęgami: Arabią Saudyjską i Iranem. Myli się jednak ten, kto sądzi, że ten konflikt nas nie dotyczy. Każda wojna na Bliskim Wschodzie i w Zatoce Perskiej dotyczy całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Wróblewski: Polska będzie członkiem klubu ruchu bezwizowego do USA

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 19:06
– Spadliśmy poniżej 3 procent odmów wizowych. Polska stanie się członkiem tego elitarnego klubu ruchu bezwizowego – mówi Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania w ogniu wojny na argumenty prawne

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 17:30
Zamieszanie wokół brexitu trwa. Czy Boris Johnson zostanie najkrócej pełniącym swoje obowiązki premierem w historii Wielkiej Brytanii?
rozwiń zwiń