Przypominamy: październik miesiącem świadomości raka piersi!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 16:19
– Profilaktyka nie jest po to, żeby szukać choroby nowotworowej, tylko po to, żeby utwierdzać się, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku – podkreśla psychoonkolog Adrianna Sobol. Mamy październik, a to miesiąc świadomości raka piersi.
Audio
  • Nie bać się i badać się! (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/GagliardiPhotography

Mammografia i cytologia to dwie podstawowe i skuteczne metody wczesnego wykrycia lub wykluczenia zmian nowotworowych w kobiecym organizmie. Oprócz regularnych wizyt u ginekologa warto pamiętać o samobadaniu.

– Około 80 proc. guzków wykrywa się samoczynnie. Niekoniecznie są to guzki nowotworowe, mogą być to włókniaki, ale wtedy należy skonsultować się z lekarzem. Czasem wyczuwamy je same, a czasami udaje się je wykryć partnerom – wyjaśnia Ewa Grabiec-Raczek ze stowarzyszenia Amazonki – Warszawa-Centrum.

Jaką rolę w profilaktyce nowotworów piersi odgrywa odpowiednio dobrany biustonosz? Dlaczego mammografia zawsze idzie w parze z badaniem USG? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 16.10.2019
Godzina emisji: 17.15

kr/mk

Czytaj także

Jak walczyć ze skoliozą idiopatyczną?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 17:00
Skolioza idiopatyczna, często mylona z postawą skoliotyczną, to ciężka choroba. Do dziś nie są znane jej przyczyny. Na ten typ skoliozy choruje 3 proc. światowej populacji, a w Polsce około 1 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez opłat za pobyt przy dziecku w szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 16:23
Każdy rodzic pragnie spędzać przy łóżku chorego dziecka jak najwięcej czasu, jednak Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory nie przeznaczał żadnych środków na pobyt opiekunów małych pacjentów i osób niepełnosprawnych w szpitalu. Ten stan rzeczy uległ zmianie 3 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca: pierwsza niezakaźna epidemia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:35
Fundacja Urszuli Jaworskiej opublikowała dziś raport "Cukrzyca tu i teraz. Badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia". Jakie wnioski płyną z tego dokumentu?
rozwiń zwiń