Jak dziś wygląda sytuacja polityczna w Libii?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:20
Dowódca libijskich sił antyrządowych generał Chalifa Haftar nie podpisał projektu porozumienia o zawieszeniu broni i wyjechał z Moskwy - podała agencja Ria Novosti. Wczoraj w stolicy Rosji, przez ponad osiem godzin, warunki rozejmu negocjowali przedstawiciele uznawanego przez ONZ libijskiego rządu, opozycji oraz resortów spraw zagranicznych i obrony Rosji i Turcji.
Audio
  • Napięta sytuacja w Libii (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Harvepino

Pod dokumentem złożył swój podpis szef rządu w Trypolisie Fajiz as-Sarradż’a. Jak podała agencja Ria Novosti - nie zaakceptował projektu rozejmu dowódca antyrządowych wojsk generał Chalifa Haftar. W trakcie ośmiogodzinnych negocjacji uzgodniono między innymi powołanie komisji, która wytyczy linię rozgraniczającą między siłami zbrojnymi zwaśnionych stron, będzie ją monitorować i zajmie się przygotowaniem planów uregulowania konfliktu.

– Rosja szkoli wojska libijskie, drukuje pieniądze libijskie i nie przestrzega żadnych norm tzw. prawa międzynarodowego – mówi dr Magdalena El Ghamari, ekspert ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. – Co ciekawe, ludzie tam się cieszą, bo uznają, że Rosjanie są pewnego rodzaju stabilizacją – dodaje.

Rosyjskie media niezależne przypominają, że Ankara od dawna wspiera, uznawany przez ONZ Rząd Porozumienia Narodowego i pomaga Fajiz'owi as-Sarradż'y w utrzymaniu władzy. Z kolei Moskwa wysyła do Libii najemników z tak zwanej „grupy Wagnera”, którzy wspierają opozycyjne wojska dowodzone przez generała Haftara.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Magdalena El Ghamari (ekspert ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej)
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 17.23

kw/IAR

Czytaj także

Czy wciąż potrzebujemy kalendarzy?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 06:45
Książkowy, kieszonkowy, ścienny – kalendarze występują w wielu formach. Mimo postępującego rozwoju technologii, są nieustannie bardzo popularne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomyłki, przejęzyczenia, bonmoty, czyli Trójkowy Miszmasz 2019

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 08:00
To się zdarza w każdej Redakcji. Oto przegląd tego, co pojawiło się na Trójkowej antenie w minionym roku w sposób niezaplanowany… Wpadki antenowe z 2019 roku prześledził Piotr Łodej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast papieru – specjalny kod. E-recepty dostępne od 8 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 07:50
Koniec z "papierkową robotą" i rozszyfrowywaniem niewyraźnego pisma lekarzy. Już 8 stycznia w całej Polsce tradycyjne recepty zostaną wycofane z obiegu i zostaną zastąpione e-receptami. Jak z nich korzystać?
rozwiń zwiń