X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Plan pokojowy Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 17:51
Po spotkaniu z prezydentem USA lider izraelskiej opozycji Benny Gantz pochwalił Donalda Trumpa za opracowanie planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i obiecał pomoc w jego wdrożeniu po marcowych wyborach w Izraelu.
Audio
  • Jaki będzie "deal stulecia"? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Donald Trump i Benjamin Netanjahu
Donald Trump i Benjamin NetanjahuFoto: EPA/MICHAEL REYNOLDS

– Rzeczywiście plan pokojowy prezydenta jest istotnym i historycznym kamieniem milowym – powiedział Gantz dziennikarzom po poniedziałkowym spotkaniu z Trumpem w Białym Domu. Wcześniej w poniedziałek prezydent Donald Trump przyjął w Białym Domu największego politycznego rywala Gantza, premiera Izraela Banjamina Netanjahu. Podczas tego spotkania Trump zapowiedział, że wtorek, w towarzystwie Netanjahu, ogłosi swój plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu.

Donald Trump odmówił w poniedziałek podania szczegółów swojej bliskowschodniej propozycji. Podkreślił jednak, że jest ona dobra dla strony palestyńskiej. W jego ocenie plan "ma dużo sensu dla każdego". Netanjahu uznał z kolei, że plan "może być szansą stulecia".

W czwartek, gdy w izraelskich mediach pojawiły się pierwsze doniesienia o założeniach planu Trumpa, Autonomia Palestyńska poinformowała, że odrzuci plan, ponieważ w sposób nieuczciwy faworyzuje on stronę izraelską. Palestyńskie dzienniki ostrzegły, że próba wdrożenia tego projektu zniweczy wszelkie szanse na pokój i sprawi, że region wejdzie w nową fazę konfliktu.

Izraelskie kanały telewizyjne podały, że plan przygotowany przez Biały Dom przewiduje przekazanie Izraelowi całej Jerozolimy, wszystkich żydowskich osiedli na terenach okupowanych na Zachodnim Brzegu oraz Doliny Jordanu, a państwo palestyńskie będzie mogło powstać tylko wtedy, gdy Autonomia Palestyńska uzna Izrael, a Hamas zostanie rozbrojony.

Palestyńczycy domagają się utworzenia państwa, którego stolicą byłaby Wschodnia Jerozolima, a terytorium obejmowałoby Zachodni Brzeg i Strefę Gazy. Głównymi architektami planu bliskowschodniego, który Trump nazywa "porozumieniem stulecia" lub "ostatecznym porozumieniem", był wysłannik USA na Bliski Wschód Jason Greenblatt, który odszedł już z administracji, oraz zięć Trumpa Jared Kushner.

Strona palestyńska bojkotuje inicjatywy Waszyngtonu od grudnia 2017 roku, kiedy to Trump ogłosił uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Palestyńczycy ocenili wówczas, że decyzja prezydenta USA dyskwalifikuje amerykańską administrację jako bezstronnego mediatora w konflikcie bliskowschodnim.

Napięcie między USA i Palestyńczykami wzrosło jeszcze, gdy w listopadzie 2019 roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. 

– Zapowiada się na to, że w końcu usłyszymy, na czym polega "deal stulecia". Jest on jednak problematyczny, bo realizowany jest bez udziału Palestyńczyków. Z drugiej strony my także wiemy, że szereg państw arabskich wywierało na prezydenta Palestyny, aby zgodził się na tę wersję programu pokojowego, który zaproponuje Trump – mówi dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorka książek o tematyce Izraela)
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 17.19

kw/IAR

Czytaj także

Kto zyska na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:00
– Wiaczesław Mosze Kantor to nie jest ktoś powszechnie znany w Izraelu, ale na pewno bardzo wpływowy. To oligarcha, którego stosunki z Putinem nie układały się zawsze dobrze, ale obecnie ludzie, tacy jak on, pomagają realizować zadania w polityce zagranicznej Kremla – podkreśla Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy uda się przeprowadzić impeachment Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:00
Trwa proces impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Od soboty, prawnicy prezydenta przekonują o niewinności polityka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Wróblewski: impeachment jest nudnym przedstawieniem, którego finał znamy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 17:30
Po wycieku fragmentów niewydanej jeszcze książki Johna Boltona, byłego doradcy Donalda Trumpa, rośnie presja na parlamentarzystów Partii Republikańskiej, by zgodzili się na jego zeznania w senackim procesie prezydenta USA – odnotowują amerykańskie media.
rozwiń zwiń