Epidemiolog: wyjazdy wielkanocne są bardzo ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 18:50
– Trzeba będzie zostać w domu i spokojnie przeczekać święta, ponieważ inaczej możemy zrobić niechciane prezenty ludziom, których kochamy – mówi w Programie 3 Polskiego Radia epidemiolog prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Gut: odwiedzanie rodziny w święta niesie ryzyko rozwoju epidemii (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tomasz Wojtasik

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu o 205 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem i kolejnych 23 osobach zmarłych. Łącznie odnotowano 5205 przypadków zakażenia i 159 zgonów.

Resort podał, że nowe potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych przypadki dotyczą: 67 osób z woj. mazowieckiego, 42 z woj. łódzkiego, 18 z woj. małopolskiego, 18 z woj. podlaskiego, 16 z woj. wielkopolskiego, 15 z woj. śląskiego, 12 z woj. podkarpackiego, pięciu osób z woj. zachodniopomorskiego, czterech z woj. lubuskiego, czterech z woj. świętokrzyskiego, trzech z woj. opolskiego i jednej z osoby z woj. pomorskiego. Ministerstwo przekazało, że po weryfikacji miejsca zamieszkania dwa przypadki z woj. podkarpackiego zostały wykreślone z jego rejestru i przeniesione do woj. lubelskiego i małopolskiego.

Poinformowano też o śmierci 23 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Jest to: 12 osób z woj. mazowieckiego, cztery osoby z woj. kujawsko-pomorskiego, trzy z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, woj. podlaskiego, woj. pomorskiego i woj. świętokrzyskiego. Większość – jak wskazano – to osoby starsze z chorobami współistniejącymi. Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 5205 osób, z których 159 zmarło.

– Jeśli nie utrzymamy dyscypliny, to możemy osiągnąć tysiąc przypadków zakażeń na milion mieszkańców, a to już byłaby tragedia – powiedział prof. Włodzimierz Gut i podkreślił, że reżim związany ze społeczną izolacją powinniśmy utrzymać "aż do momentu, kiedy w sześciu kolejnych dniach liczba zakażeń zbliży się do zera".

Wirusolog odniósł się również do sytuacji w innych krajach, m.in. Szwecji, i odpowiedział na pytanie, czy możliwa jest druga fala zakażeń. Skomentował także stanowisko WHO w sprawie noszenia maseczek. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: prof. Włodzimierz Gut (epidemiolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego)
Data emisji: 8.04.2020
Godzina emisji: 17.47

PAP/mk

Czytaj także

100 mld zł na ochronę miejsc pracy. Szczegóły nowego programu rządu dla firm

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 16:30
- Chcę zrobić wszystko, aby zmniejszyć wzrost bezrobocia, bo to jest największa tragedia dla ludzi (…). Nie wiemy, jak długo potrwa epidemia, musimy podtrzymywać społeczną izolację, ale nie możemy zatrzymać gospodarki tak, jak to się dzisiaj dzieje. Musimy w nowym rygorze sanitarnym pozwolić firmom pracować - powiedział premier Mateusz Morawiecki, prezentując w środę nowy program pomocy dla firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Parys: bez sprawnej gospodarki nie będzie środków na leczenie chorych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 16:47
- Nie możemy zajmować się tylko leczeniem chorych. Trzeba myśleć też o gospodarce. Bez niej nie będzie pieniędzy na leczenie. Rządowy program wsparcia dla firm jest bardzo trafny. Zapewni polskiej gospodarce szanse w wyścigu, kiedy pandemia będzie opanowana - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef MON. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm za rozszerzeniem tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 01:10
Sejm przyjął drugą tarczę antykryzysową, czyli pakiet nowych rządowych rozwiązań, które mają łagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń