Odkryj faktyczny sens ich wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 10:00
Wiele mówi się o mowie ciała, a co z odczytywaniem intencji z tonu głosu? Taka umiejętność przydaje się podczas słuchania wypowiedzi polityków. Emocje, jakie przekazują, nie zawsze zgodne są z treścią ...
Audio
  • Analiza wypowiedzi polskich polityków i patriarchów Kościoła

Dr Krzysztof Izdebski z Uniwersytetu Stanforda i dr Branka Zei-Pollermann, dyrektor Vox Institute w Genewie, na zlecenie "Tygodnika Powszechnego", wyeliminowali komputerowo treść z wypowiedzi znanych osób zostawiając samo brzmienie głosu.

Zapraszamy do wysłuchania i podjęcia próby odgadnięcia autora pierwszej wypowiedzi:

Faktyczny przekaz polskich polityków

 

- Rozpatrujemy emocjonalny kontekst wypowiedzi polityków i co próbują sprzedać narodowi, by wygrać - tłumaczy dr Izdebski.

Jak się okazuje, prezydent Bronisław Komorowski dobrze moduluje swoje wypowiedzi. Jednak wysoki ton i szybkie tempo mówienia sygnalizują bezradność i sprawiają, że głowa państwa nie brzmi przekonująco.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński cały czas mówi podniesionym tonem oraz bardzo moduluje głos. Zdaniem specjalistów w wypowiedzi polityka zawarta jest "groźba straty".

- Nie do wiary, że to przywódca - oceniają eksperci słowa premiera Donalda Tuska. Z wokalnego punktu widzenia, jego wypowiedź przedstawia bezradność i depresję.

Nie tylko politycy mają problem ze spójnością tonu i treści wypowiedzi. Podobnie nudno i depresyjnie brzmią hierarchowie polskiego Kościoła.

 

A gdyby tak zamienić głos na dźwięk fortepianu, saksofonu czy karabinu maszynowego ...

Aby posłuchać, jak brzmiałby taki "koncert" w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska oraz usłyszeć analizę wypowiedzi polskich polityków wystarczy kliknąć ikonę dźwięku  w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

 

Audycję przygotował Marcin Gutowski na podstawie "Tygodnika Powszechnego". W najnowszym numerze "Tygodnika" znajduje się wywiad dr Krzysztofem Izdebskim, a na stronie internetowej - nagrania "Jak oni brzmią!".

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 6.00 a 9.00. Zapraszamy.

(asz)