"Z gór czasem ludzie nie wracają"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 19:16
- Wiele sukcesów w zdobywaniu świata i pokonywaniu siebie okupionych jest tragedią. Bardzo często się udaje, przeważnie się udaje, ale czasem niekoniecznie - mówiła w Trójce Olga Morawska, żona himalaisty, który zginął w górach w 2009 roku.
Audio
Szczyt Lhotse w Himalajach
Szczyt Lhotse w HimalajachFoto: fot. Jamie O'Shaughnessy/Wikimedia Commons/publ. dom

- Z górami jest tak, że dopóki ktoś odnosi sukcesy, wszyscy świętujemy je razem z nim. Ale gdy okazuje się, że komuś nie udaje się zejść, jak w przypadku Broad Peak, sukces już przestaje być nasz, mówi się o cudzej głupocie, stajemy się bardzo kategoryczni i łatwo nam oceniać. Do niedawna to był nasz, Polaków sukces, a teraz to jest osobista tragedia rodzin - powiedziała w Trójce żona Piotra Morawskiego
Zobacz serwis specjalny: WYPRAWA NA BROAD PEAK>>>
Olga Morawska podkreśliła, że rozumie czym jest pasja, miłość do gór, a "by podbijać świat trzeba mieć w sobie odwagę i odrobinę szaleństwa". - Ci, którzy zostają w domu żyją w napięciu, ale nigdy nie myślą o zakończeniach ostatecznych. Jesteśmy tak zbudowani, że myślimy o pozytywnych zakończeniach, mamy nadzieję. Poza tym, gdy kogoś kochasz to chcesz, by ta osoba się realizowała. I sukcesy tej osoby przeżywamy wspólnie, one wszystkim dają wielką radość. 

Piotr Morawski zdobył 6 ośmiotysięczników, jako pierwszy człowiek zdobył w 2005 roku zimą Sziszapangmę, 14. szczyt świata. Podczas wyprawy na Dhaulagiri w Nepalu spadł w szczelinę. Został z niej wydobyty, ale nie przeżył. Zostawił żonę i dwóch synów. - Takie doświadczenia krytyczne zmieniają życie. To się wydarzyło już prawie 4 lata temu. Wszystko się zmieniło, mam dziś zupełnie inne życie, ale znalazłam w nim sens, mimo wszystko - przyznała w rozmowie z Robertem Kantereitem.

Olga Morawska napisała książkę "Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu" - to wywiady m.in. z rodzinami himalaistów. Stworzyła także Fundację Nagle Sami, by wspierać osoby, które nagle tracą członków rodziny.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

Zobacz więcej na temat: Broad Peak Himalaje wypadek

Czytaj także

Broad Peak. "Polscy himalaiści zgubili lokalizator"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 23:05
W związku z zaginięciem na Broad Peak polskich himalaistów pojawiło się wiele pytań. Odpowiedział na nie na portalu Polskiego Związku Alpinizmu Artur Hajzer, kierownik programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berbeka miał z Broad Peakiem porachunki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 19:11
- Ta góra pozostała niezdobyta, bo była niedoceniana, szczególnie jej ostatni odcinek. W potocznym rozumieniu jest łatwiejsza od innych, ale nie można do niej, szczególnie zimą, podejść z nonszalancją - mówił przed rozpoczęciem wyprawy na Broad Peak polski himalaista Maciej Berbeka.
rozwiń zwiń