X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdzie tkwią korzenie polsko-izraelskiego sporu?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 16:00
– Leciałem w tym tygodniu do Izraela z byłym ambasadorem Szewachem Weissem i nie wiedziałem wtedy jeszcze jaki spór rozpętał się na linii Tel-Awiw – Warszawa. Niezwykle ostry, dodajmy, spór o historię, w którym padają bardzo mocne słowa – mówi dziennikarz Jerzy Haszczyński.
Audio
  • Dariusz Rosiak rozmawiał m. in. o polsko-izraelskim sporze (Raport o stanie świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: esfera/Shutterstock.com

– Powodów tej sytuacji jest kilka. Jeden z nich wynika z faktu, że, niestety, w sporej części izraelskiego społeczeństwa tkwi głęboko zakorzeniony antypolonizm, co wynika z tego, że z pokolenia na pokolenie są przenoszone różne opowieści, nawet sprzed Holokaustu. To żyje, a ponieważ kontakty między członkami rodzin były urywane, te historie zostały niezwykle wyolbrzymione. Ja nie podważam tego, że wiele osób ucierpiało, ale bywa, że są to opowieści z czasów, gdy nie było żadnych wielkich zbrodni – zauważa Jerzy Haszczyński. – Dochodzi do tego również sprawa niekorzystnego momentu przyjęcia ustawy o IPN przez Sejm, czyli w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci O Ofiarach Holokaustu – dodaje gość audycji.

Jak zwraca uwagę Jerzy Haszczyński, duży wpływ na obecną sytuację ma też stosunek części izraelskich polityków. Niektórzy z nich od lat bardzo krytycznie wypowiadają się na temat Polski. – Rozmawiałem w Izraelu z wieloma osobami zasłużonymi dla pojednania między naszymi krajami, które często są bardzo ważnymi postaciami. Nie chciały one jednak, bym wymieniał ich z nazwiska. Mówili mi za to, że Yair Lapid, szykowany na funkcję premiera polityk partii Yesh Atid, który niezwykle mocno krytykuje Polskę w swoich wypowiedziach, wymyślił sobie biografię, według której jego rodzina szalenie ucierpiała z powodu Polaków i w związku z tym on posuwa się do używania określenia "polskie obozy zagłady" całkowicie świadomie – dodaje dziennikarz.

Czy najnowsza ustawa o IPN faktycznie ograniczy wolność swobodnego przekazu na temat historii? Czy jest szansa na rozwiązanie tej trudnej sytuacji i poprawę stosunków polsko-izraelskich w najbliższym czasie? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

Ponadto w audycji:

  • Irlandczycy będą głosować w referendum w sprawie dostępności aborcji. Jak z kraju katolickiego Irlandia stała się miejscem, w którym ze zdaniem Kościoła mało kto się liczy?
  • Rumunia zmienia sądownictwo. Czy po Węgrzech i Polsce kolejny kraj "nowej" Europy czeka ostry spór z Komisją Europejską?
  • Sąd apelacyjny podtrzymuje wyrok wobec byłego prezydenta Luli. Czy niedawny idol Brazylii jest skończony politycznie?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Jerzy Haszczyński (dziennikarz), Marcin Szulc (prawnik), Bogumił Luft (publicysta, były ambasador RP w Rumunii i Mołdawii), Bartłomiej Rabij (założyciel radiobrazylia.pl)
Data emisji: 03.02.2018
Godzina emisji: 15.06

ml/kk

Czytaj także

Czy ustawę o IPN należy poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 16:00
W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN. Zgodnie z projektem za "przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie" grozi kara do trzech lat więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-izraelski spór o historię

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 02:00
Konflikt pamięci na linii Jerozolima – Warszawa pokazał ogromny rozdźwięk w postrzeganiu wojennych wydarzeń przez społeczeństwa Polski i Izraela. Skąd biorą się aż takie różnice? 
rozwiń zwiń