Karawana uchodźców w oczach świata. Migranci odmienią swój los?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 16:40
– Ten pochód zdesperowanych ludzi przykuł uwagę mediów głównie z tego powodu, że prezydentem USA jest przywódca, który nie życzy sobie żadnych imigrantów. W dodatku robi z tego wehikuł polityczny na swoich wrogów – ocenia Maciej Stasiński. 
Audio
  • Handel narkotykami a migracje w Ameryce Środkowej. Co musi się stać, żeby ludzie nie musieli uciekać ze swoich domów? (Raport o stanie świata/Trójka)
Migranci z Hondurasu otrzymują żywność w gminie Pijijiapan, w stanie Chiapas w Meksyku
Migranci z Hondurasu otrzymują żywność w gminie Pijijiapan, w stanie Chiapas w MeksykuFoto: PAP/EPA/MARIA DE LA LUZ ASCENCIO

Karawan Honduras 1200.jpg
Ekspert: mieszkańcy Ameryki Środkowej uciekają od ogromnej przemocy i braku perspektyw

Masowa migracja z krajów Ameryki Środkowej nie jest nowym zjawiskiem. – To dawny szlak migracyjny z krajów bardzo biednych, bardzo nierównych materialnie i społecznie, trawionych przez kryzysy, wojny domowe i nieokiełznaną przestępczość, z których ludzie uciekają stale na północ – mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej", zaznaczając, że zjawisko to słabnie lub się nasila w zależności od sytuacji w ojczyznach uciekinierów. 

Kilkutysięczna karawana migrantów z krajów Ameryki Środkowej zmierza przez Meksyk w kierunku granicy z USA. W tym pochodzie idą uciekinierzy z Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru. Prezydent Trump zapowiedział, że obetnie pomoc humanitarną dla tych krajów, by zmusić je do kontrolowania swoich granic. Prezydenci Meksyku: ustępujący i nowo wybrany zapowiedzieli, że zapewnią pracę uciekinierom, którzy zwrócą się do władz z wnioskiem o azyl.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • W Norwegii największe manewry NATO od czasu ziemnej wojny, a USA grożą wycofaniem z układu o likwidacji rakiet średniego zasięgu. Jak to wpłynie na światowy ład?
  • Polska i Węgry przez wieki nie tylko walczyły z Imperium Osmańskim, ale także stanowiły wzór współpracy wielonarodowej i kulturowej. Autor nowej książki na ten temat opowie, dlaczego błędem jest traktować Europejczyków i Turków jako odwiecznych wrogów.
  • Irlandia głosuje w referendum w sprawie zniesienia kary za bluźnierstwo.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: 
Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Marek Świerczyński ("Polityka Insight"), Adam Balcer (autor książki "Turcja, Wielki Step i Europa Środkowa"), Zbigniew Zaliński (irlandzkie radio RTÉ)
Data emisji: 27.10.2018 
Godzina emisji: 15.08

gs/ab

Czytaj także

Nadia Murad i Denis Mukwege laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 16:00
Pokojowa Nagroda Nobla dla Jazydki, ofiary Państwa Islamskiego oraz kongijskiego ginekologa, który leczy zgwałcone kobiety. Sygnał dla świata, który zapomina o losie kobiet traktowanych jako łup wojenny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czego wynikają ostatnie porażki rosyjskiego wywiadu?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 16:00
Jak działają rosyjskie służby i dlaczego ich najlepsi agenci dają się zidentyfikować Brytyjczykom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za zabiciem Jamala Khashoggiego?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:50
Dalszy ciąg tajemniczego zniknięcia Jamala Khashoggiego. Czy doniesienia o reformowaniu Arabii Saudyjskiej były mocno przedwczesne?
rozwiń zwiń