Demokraci kontra Donalda Trump, czyli początek kampanii przed wyborami 2020 w USA

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 16:15
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się kampania przed wyborami w 2020 roku. Obecnie urzędujący prezydent Donald Trump zainaugurował ją swoim wystąpieniem na Florydzie. Czy amerykański miliarder zostanie w Białym Domu na kolejne lata? 
Audio
  • Czy Donald Trump zostanie na kolejną kadencję? (Raport o stanie świata/Trójka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: shutterstock.com/Joseph Sohm

W czasie ostatnich debat telewizyjnych Demokraci próbowali przekonać Amerykanów, że nadają się do "walki" z Donaldem Trumpem. Na tę chwilę prezydent USA nie przejmuje się słowami swoich rywali i stara się poprawić stosunki z Chinami. Po ostatnim szczycie G-20 ogłosił, że nie wprowadzi dodatkowych ceł na towary importowane właśnie z tego kraju i nie będzie zakazu handlu z firmą Huawei. 

– Jedynym kluczem do wyborów w 2020 roku jest gospodarka. Donald Trump może je przegrać, jeśli amerykańska gospodarka mocno się zachwieje, jednak nie widać ku temu żadnych zwiastunów. Trump siedzi sobie w Białym Domu i ogląda te debaty i komentując, że "nie ma się czego bać" – mówi prof. Bogdan Szklarski, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszyliśmy również następujące tematy:

  • Prezydent Erdogan traci Stambuł, czy to koniec jego władzy w całej Turcji? 
  • W Czarnobylu nie było tak jak w serialu? Wywiad z Kate Brown, autorką książki: "Czarnobyl - instrukcje przetrwania";
  • W Etiopii nieudany zamach stanu – zabójstwo szefa sztabu armii i ostra reakcja służb bezpieczeństwa. Czy szykuje się kolejna rewolucja?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak 
Autorzy materiałów dodatkowych: Adrian BąkAgata Kasprolewicz
Goście: prof. Bogdan Szklarski (amerykanista, Uniwersytet Warszawski), Adam Balcer (WiseEuropa, Uniwersytet Warszawski),
Data emisji: 30.06.2019
Godzina emisji: 15.08

kw

Czytaj także

Sudański opozycjonista: władza w Chartumie jest teraz władzą okupacyjną

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:00
– Ta masakra byłą wielkim szokiem dla Sudańczyków. Nie tylko dla osób protestujących przed główną siedzibą armii. Czuli się bezpiecznie, bo dostali zapewnienie, że nie będą atakowani. A zaczęto do nich strzelać, by zdławić rewolucję – mówi w rozmowie z Agatą Kasprolewicz sudański opozycjonista Adil Abdel Atti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy autonomia Hongkongu jest zagrożona?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 16:00
– Hongkongijczycy są teraz rozżaleni. Ich sytuacja prawna, która przez 50 lat miała być nienaruszona, co gwarantowały Chiny w 1997 roku, zmienia się. Praw ubywa z roku na rok, pojawiają się ograniczenia, podobne do tych w Chinach kontynentalnych – mówi Katarzyna Sarek, sinolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co doprowadziło do upadku Mohameda Mursiego?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 16:00
– Bardzo wielu wpływowym grupom w świecie arabskim zależało na tym, by nie doszło do tego, by Egipt stał się udanym eksperymentem demokratycznym. Konsekwencje tego mogłyby doprowadzić do przebudowy całego regionu. Ta transformacja została zatrzymana w 2013 roku, wraz z aresztowaniem Mohameda Mursiego – mówi dr Łukasz Fyderek, politolog.
rozwiń zwiń