Co zapamiętamy z mijającego roku 2019?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 16:00
– Mijający rok widzę jako naciąganą strunę, która nie może pęknąć – przyznała Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ostatnim w 2019 roku "Raporcie o stanie świata" . 
Audio
  • Najważniejsze wydarzenia 2019 roku i kończącej się dekady (Raport o stanie świata/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com

Kończy się nie tylko rok 2019, ale cała dekada. W 2010 roku nie było słowa "brexit", Netflix nie istniał, a imigracja kojarzyła się nam z okresem tuż powstaniu listopadowym albo przystąpieniu Polski do UE. Jak zmienił się świat w ostatnim roku i w ostatniej dekadzie?

– Jeżeli rok 2019 opisać za pomocą obrazów, na myśl przychodzi mi marcowa wizyta prezydenta Xi Jinpinga w Monako, czyli w pierwszym państwie, które w całości zostało objęte technologią 5G. Jako że jest to technologia chińska, miało to konsekwencję w dalszej części tego roku ze względu na sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych. Drugi obraz to dzień 15 kwietnia i pożar katedry Notre Dame. Był to jeden z takich momentów, co do których po latach będziemy w stanie sobie przypomnieć, gdzie byliśmy, gdy pojawiły się pierwsze relacje z Paryża. Trzeci to uzyskanie autonomii przez Kościół prawosławny w jurysdykcji patriarchatu konstantynopolitańskiego. Myślę, że po wielu latach będzie to cytowane jako zdarzenie z 2019 roku – komentuje Piotr Bodył Szymala, dziennikarz miesięcznika "Monitor Prawa Bankowego".

– Zapamiętam wzmożenie społeczno-obywatelskie, czyli protesty w wielu krajach. Zaczęło się od Ekwadoru, potem Boliwia i Chile. Nastąpiło także wzmożenie proklimatyczne. Do wszystkich dotarło jak ważny jest klimat. Myśmy to zinternalizowali – dodał Grzegorz Dobiecki z Polsat News.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Piotr Bodył Szymala (miesięcznik "Monitor Prawa Bankowego"), Grzegorz Dobiecki (Polsat News), Michał Żakowski (publicysta, dziennikarz Trójki)
Data emisji: 28.12.2019
Godzina emisji: 15.08

kr/gs

Czytaj także

Gdzie zmierza Francja Emmanuela Macrona?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 16:14
We Francji znowu setki tysięcy ludzi na ulicach, płoną samochody, a policja pałuje demonstrantów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Przyczyny sukcesu Partii Konserwatywnej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 16:00
Boris Johnson triumfuje. Jaki będzie brexit po historycznych wyborach brytyjskich?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dla amerykańskiej demokracji oznacza impeachment Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 16:15
Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media. Większość z nich zgadza się, że jest to historyczne wydarzenie, ale wskazuje na nikłe szanse na usunięcie prezydenta z urzędu przez Senat.
rozwiń zwiń