X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Problem emigrantów czy problem Europy samej ze sobą?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 18:25
Zamieszki, zamachy w które zamieszani są imigranci zdarzają się w Europie od lat. To pokazuje, że europejscy politycy, bo oni powinni zapewnić bezpieczeństwo, nie radzą sobie z tym problemem - ocenia Marek Magierowski z tygodnika „Do Rzeczy”.
Audio
  • Czy Europa znajduje się w stanie przedrewolucyjnym? (Raport o stanie świata/Trójka)
Zamieszki na przedmieściach Sztokholmu
Zamieszki na przedmieściach SztokholmuFoto: PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG

Jak zwraca uwagę gość "Raportu o stanie świata” w Europie ciężko rozmawiać o problemie imigrantów, już samo użycie tego sformułowania może rodzić posądzenie o ekstremizm. Jednocześnie poglądy głoszone 20 lat temu przez Jean Marie le Pena coraz bardziej zbliżają się do głównego politycznego nurtu. Zbliżonej retoryki używał np. Nicolas Sarkozy podczas ostatniej kampanii prezydenckiej, którą przegrał.

Gość Dariusza Rosiaka dodaje, że zwolennicy Frontu Narodowego le Pena bardzo często wrzucają do jednego worka radykalnych imamów wygłaszających pełne nienawiści kazania w meczetach w Paryżu, Londynie czy Brukseli i praworządnych obywateli-muzułmanów, którzy są cenionymi dentystami, lekarzami, porozumiewającymi się bez śladu obcego akcentu.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji"Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

- Z drugiej strony też mamy jeden worek do którego wrzucani są radykalni ekstremiści, którzy obrzucają butelkami z benzyną meczety w Woolwich oraz ludzie którzy z pozycji konserwatywnych czy chrześcijańskich wskazują w delikatny sposób na problemy z imigrantami. Wskazując, że nie możemy dłużej zamykać oczu na to co się dzieje,  mówiąc tylko o dobrodziejstwach społeczeństwa multi-kulti – mówi Marek Magierowski. - To nie tyle jest problem imigrantów, tylko nasz problem – dodaje. 

Z badań jednej ze szwedzkich socjologów, która przeprowadziła serię wywiadów z młodymi muzułmanami mieszkającymi na przedmieściach wyłania się obraz ludzi, którzy sami są zdziwieni swoją bezkarnością, że nawet w przypadku pobicia kogoś nie dochodzi do postawienia oskarżeń. - Słychać odgłosy zamykanych okien. Nikt nie chce mieć z tym nic wspólnego – tak twierdzi jeden z uczestników badań, wspomina gość "Raportu o stanie świata".

Imigranci często są zagubieni, wyrwani ze swoich środowisk w kraju pochodzenia. Jednocześnie  Europa jest w trudnym momencie. Do imigrantów wywołujących zamieszki w Szwecji wkrótce mogą dołączyć młodzi rdzenni Hiszpanie, Grecy, Portugalczycy czy Włosi. Jeśli wśród młodych ludzi jest bezrobocie sięgające 50 procent to jest to stan przed zawałowy. Często frustracje wynikając z tego, że ludzie młodzi nie mają pracy, albo studiując wiedzą, że tej wymarzonej pracy nie będą mieli, nie będzie ich stać na modne gadżety. Wśród muzułmanów, którzy pochodzą z biedniejszych środowisk ta frustracja jest jeszcze większa, do tego dochodzi oderwanie kulturowe, a w mediach często pomija się to dyskutując o religii jako źródle agresji.

Jak ocenia Marek Magierowski bardzo wymowny dla momentu przed którym znalazła się Europa obecnie jest fakt, że świadkami morderstwa na brytyjskim żołnierzu w Londynie było blisko 100 osób. Tylko 3 starały się coś zrobić, pozostali chwycili za telefony, aby zamieścić na portalach społecznościowych wydarzenie, którego stali się świadkiem. Wydaje się, że bardziej zrozumiałe było gdyby uciekli bojąc się o swoje życie.

W audycji  „Raport o stanie świata” mówiliśmy także o:

- Unia Europejska kończy embargo na dostawy broni dla syryjskich rebeliantów. Czy teraz będziemy wspierać rewolucję islamską w Syrii? Naszym gościem był Łukasz Kulesa z Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- W Holandii rusza proces zabójców sędziego piłkarskiego, zamordowanego po meczu juniorów. Czy to jednostkowy przypadek barbarzyństwa, czy Holandia ma problem z przemocą? – o problemie opowiadała Agata Kasprolewicz z redakcji międzynarodowej.

- Kolumbijska partyzantka FARC i rząd zapowiadają reformę rolą w kraju. Czy oznacza to, że terroryści oddadzą ludziom miliony hektarów ziemi, którą im zabierali przed 50 lat wojny? Szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie w rozmowie z dr Urszulą Ługowską z Iberystyki UW.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę w samo południe. Zapraszamy!

Jesteśmy także na Facebooku .

Czytaj także

Broń z drukarki 3D: świat już nie będzie taki sam?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 15:00
25-letni Teksańczyk wydrukował pistolet i udowodnił, że można nim strzelać. Departament Stanu nakazał usunięcie z internetu instrukcji drukowania broni, ale działania młodego Amerykanina pokazują, że kontrola broni jest fikcją uważa Jacob Silverman, dziennikarz "New Yorkera".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak jest z antysemityzmem w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 15:31
Światowy Kongres Żydów po raz pierwszy w swojej historii obradował poza Jerozolimą. Spotkanie odbyło się w Budapeszcie, aby zwrócić uwagę na groźbę rasizmu i antysemityzmu, pojawiających się w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameksyka. "To nie jest wojna, którą znamy"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 18:05
- Byłem w Iraku w 1991i 2003 roku, prawie 3 lata w Bośni. Wszystko to było przerażające, ale Meksyk jest zupełnie inny - mówi w Trójce Ed Vulliamy, który konflikt wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej opisał w "Ameksyce". Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego właśnie uznało książkę za najlepszy reportaż literacki wydany w Polsce w 2012 roku.
rozwiń zwiń